Wybierz język witryny

Cukrzyca u dzieci

Przyczyna cukrzycy u dzieci nie jest zrozumiała,  prawdopodobnie związane jest to z kombinacją genów i środowiskiem. Większość dzieci u których rozwinęła się cukrzyca typu 1 nie mają w rodzinie cukrzycy.

Poziom glukozy dla dzieci z cukrzycą

Poziom cukru we krwi u dzieci zwłaszcza gdy są małe może być różny. Nikt nie oczekuje, że będzie perfekcyjny przez cały czas. Wrzućmy go do zakresu docelowego jeżeli odbiega od normy. Testujmy poziom cukru we krwi kilka razy dziennie, abyś dowiedzieć się co musisz zrobić aby go wyregulować.

Poziom glikemii dla dzieci poniżej 6 roku życia

Glikemia na czczo

80 – 180 mg/dl

Przed posiłkiem

100 – 180 mg/dl

Po posiłku (1-1,5 godz.)

około 180 mg/dl

Przed snem

110 – 200 mg/dl

Hemoglobina A1C

mniej niż 8.5 %

Co powoduje wzrosty i spadki?

  • Jedzenie
  • Ćwiczenia
  • Wzrost
  • Choroba
  • Stres i inne emocje
  • Leki

Pamiętaj, że liczby na urządzeniu nie są "dobre" ani "złe" - to tylko liczby. Dają ci informacje o tym, jak utrzymać zdrowe i szczęśliwe dziecko przez cały dzień i całą noc. Testowanie jest najlepszym sposobem uniknięcia wysokiego oraz niskiego poziomu gilkemii. Możesz nie zauważyć symptomów, a twoje dziecko może nie być w stanie powidzieć co się dzieje. Jeśli nie może mówić, z pewnością nie powiecie ci, że jest wszystko dobrze. Twój lekarz oraz twoje obserwacje glikemii pomogą ustalić, jakie poziomy są odpowiednie dla twojego dziecka.

Opieka nad dzieckiem z cukrzycą

„Opieka nad dziećmi przewlekle chorymi wymaga postępowania szczególnego, gdyż trzeba nie tylko w uczniu, ale i w sobie samym zbudować poczucie sensu podejmowania działań”.

Cukrzyca wieku dziecięcego jest chorobą powstałą w następstwie niedoboru lub braku insuliny w organizmie dziecka.

Objawami nie leczonej lub źle leczonej cukrzycy mogą być między innymi : zaburzenia apetytu,  utrata wagi, odczuwanie nadmiernego pragnienia, bóle brzucha, nudności, wymioty, senność lub bezsenność, częste oddawanie moczu.

Ważnym jest, aby organizm dziecka z cukrzycą uchronić przed stanami przecukrzenia (hiperglikemi) i niedocukrzenia (hipoglikemi). Nieprawidłowo prowadzona opieka nad dzieckiem z cukrzycą może prowadzić do powikłań naczyniowych i upośledzeń wielu organów: wzroku, nerek, układu nerwowego, tkanek skóry.

Dziecko chore na cukrzycę, obok opieki medycznej, potrzebuje również troskliwej opieki ze strony szkoły.

W toku lekcji nauczyciel powinien uwzględniać stany zmiennego samopoczucia dziecka i wahania w jego wydolności intelektualnej spowodowanej wahaniami poziomu cukru we krwi. Wymaga to stałej dyskretnej obserwacji i gotowości do prawidłowego reagowania na zachodzące zmiany w samopoczuciu i zachowaniu dziecka.

W swoich obserwacjach nauczyciel powinien zwracać uwagę czy u dziecka nie pojawia się:

  • silne uczucie pragnienia
  • potrzeba częstego opuszczania sali lekcyjnej, co może świadczyć o konieczności częstego oddawania moczu
  • gwałtowne osłabienie i obniżenie sprawności percepcyjno – intelektualnej

Objawy te mogą świadczyć o hiperglikemi i wymagają zwiększenia dawki insuliny oraz wyeliminowania na ten czas pokarmów węglowodanowych.

Ponadto należy zwrócić uwagę czy nie pojawiają się objawy świadczące o hipoglikemi takie jak:

  • usilna potrzeba jedzenia w trakcie lekcji
  • drżenie ciała, poty, łzawienie, ślinotok, drętwienie warg, niedowłady, automatyzmy ruchowe (ssanie palca, mlaskanie, żucie), nudności, wymioty, zmiany tętna
  • zmiany w zachowaniu obserwowane jako niepokój, lęki, trudności w koncentracji, zaburzenia toku myślenia, orientacji, niepokój, aż do objawów stanów urojeniowo- majaczeniowych

W lżejszych stanach hipoglikemii należy zjeść pokarm z zawartością węglowodanów lub wypić 4% roztwór glukozy. W cięższych stanach, z utratami przytomności, konieczna jest interwencja lekarska.

Wskazanym też jest aby nauczyciel, w przypadku młodszych dzieci, w porozumieniu z domem, miał wgląd w:

  • prawidłowość podawanej dawki insuliny i miejsca jej wstrzykiwania
  • regularność przyjmowanych posiłków
  • planowanie wysiłku fizycznego szczególnie przed zajęciami z w-f (przed wysiłkiem bowiem należy zadbać aby dziecko zjadło odpowiedni posiłek złożony z węglowodanów)

Konieczne jest też chronienie dziecka przed silnymi stresami (nie narażanie na klasówki z dużych partii materiału, odpytywanie na forum klasy z przedmiotów z którymi ma trudności, konieczność brania udziału w niezapowiedzianych sprawdzianach.

Wahania w poziomie cukru mogą powodować:

  • zaburzenia równowagi emocjonalnej (wywoływać stany nadpobudliwości bądź apatii)
  • okresowe obniżenie sprawności percepcyjnej i intelektualnej
  • zaburzenia pamięci, uwagi, spostrzegawczości
  • zaburzenia zdolności refleksyjnego myślenia

źródło:

opracowała : mgr Barbara Jasak

Cukrzyca u dzieci a szkoła

Znajomi i nauczyciele w szkole powinni wiedzieć jak radzić sobie z dziećmi i młodzieżą chorującą na cukrzycę.
A oto kilka zasad jakie powinny być przestrzegane u dzieci i młodzieży chorującej na cukrzycę:

  • powinieneś mieć bezpieczne miejsce do przechowywania insuliny, a szkoła powinna określić miejsce (gabinet) do pomiaru stężenia glukozy oraz robienia zastrzyków z insuliny.
  • twoja szkoła powinna wiedzieć że jesteś chory na cukrzycę oraz wiedzieć jak najwięcej o cukrzycy.
  • młodzi ludzie z cukrzycą powinni być w stanie zjeść węglowodany (cukry) jeżeli zachodzi taka potrzeba nawet w czasie lekcji
  • powinieneś mieć możliwość pójścia do toalety bez żadnych pytań
  • ludzie (nauczyciele, przyjaciele) w szkole powinien wiedzieć jak rozpoznać i pomóc przy hipoglikemii
  • biorąc udział w sporcie powinniśmy mieć zapewnione środki ostrożności w postaci wzięcia natychmiastowo glukozy oraz zbadania poziomu glukozy we krwi w każdej chwili

Czym jest spowodowana cukrzyca

Rzeczywiste przyczyny cukrzycy są mało zrozumiałe, zarówno u dzieci jak i dorosłych.
Powszechnie mówi się że cukrzyca ma podłoże dziedziczenia cech genetycznych, może być wywołane przez czynniki środowiskowe, takie jak dieta.
U wielu dzieci z cukrzycą typu 1 nie wiadomo co jest podłożem jej wystąpienia, zwłaszcza gdzie w rodzinie nikt nie choruje na cukrzycę.
Cukrzyca typu 2 wśród dzieci jest zwykle spowodowana bardzo złą dietę w młodym wieku, w połączeniu z siedzącym trybem życia z małą ilością ruchu.

Ćwiczenia fizyczne u dzieci z cukrzycą

Ćwiczenia są istotnym czynnikiem w kontrolowaniu cukrzycy typu 1 i są bardzo ważne dla wszystkich dzieci chorych na cukrzycę.
Dzieci z cukrzycą powinni wykonywać codzienne ćwiczenia ale z umiarem. Powinny być świadome że aktywność fizyczna obniża poziom cukru we krwi i może dojść do obniżenia poziomu cukru.
Dlatego w zależności jaką formę ćwiczeń wybieramy powinniśmy odpowiednio zmniejszyć dawkę insuliny, nie zapominając o tym że insulina jest też potrzebna w naszym treningu.
Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych dziecko powinno posiadać przy sobie glukozę lub coś słodkiego zwłaszcza w postaci płynnej. Aktywność fizyczna powoduje że dziecko może dodatkowo coś zjeść.

źródło: http://www.diabetes.co.uk