MATERIAŁY O CUKRZYCY

Hiperglikemia - wysoki poziom cukru u dzieci

Hiperglikemia jest to stan objawiający się wysokim poziomem cukru we krwi.
Jeśli Twoje dziecko posiada objawy hiperglikemii, jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z lekarzem lub placówką służby zdrowia, ponieważ może być to objawem cukrzycy.
Hiperglikemia u dzieci powoduje częste oddawanie moczu, jeżeli ciało dziecka posiada nadmiar cukru we krwi, próbuje wydalać substancję z organizmu. Produkt odpadowy jest filtrowany z krwi przez nerki, które wydalają go z organizmu w postaci moczu. Zjawisko to objawia się częstymi wizytami w łazience częściej niż normalnie.
Dzieci z wysokim poziomem cukru we krwi mogą wykazywać zwiększone pragnienie. Częstsze oddawanie moczu obniża poziom płynów w organizmie, ciało dziecka będzie stymulować pragnienie spożywając więcej płynów aby przywrócić normalny poziom płynu w organizmie.
Zauważyć można, że dziecko skarży się że chcę mu pić się, częściej niż zwykle pije więcej płynów.
Dodatkowym objawem jest głód nawet jeśli skończyło jeść posiłek.
Ciało dziecka nie jest w stanie efektywnie pracować posiadając wysoki poziom cukru we krwi. Organizm nie ma wystarczającej ilości energii wzmagając uczucie głodu. Sygnał ten zachęca dziecko do spożywania większej ilości żywności w celu uzupełnienia zapasów energii ciała.
Hiperglikemia może spowodować nagłe, niezamierzone zmniejszenie masy ciała. Organizm dziecka nie jest w stanie efektywnie wykorzystać nadmiar cukru w ​​jej krwi. W rezultacie jej ciało zacznie spalać swoje komórki tłuszczowe i mięśniowe aby dostarczyć ciału potrzebnej energii. To powoduje dramatyczny i gwałtowny ubytek masy ciała u dzieci objawiający się wysokim stężeniem cukru we krwi.
Wysoki poziom cukru we krwi przyczynia się do zbierania dużej ilości płynu w tkankach i narządach starając się wydalić cukier z organizmu. Powoduje to u dziecka niewyraźne lub podwójne widzenie.
Niewystarczające dostawy energii w ciele mogą przyczynić się do objawów zmęczenia. W rezultacie dziecko może potrzebować kilka drzemek w ciągu dnia.

źródło: National Diabetes Clearinghouse: National Diabetes Statistics, 2007