MATERIAŁY

Alternatywna metoda zastrzyków

Dla osób z cukrzycą typu 1, jak również z cukrzycą typu 2 leczenie wymaga regularnych wstrzyknięć insuliny co jest problemem.

Teraz naukowcy z MIT wymyślili nowatorski sposób, aby pewnego dnia wyeliminować zastrzyki. Opracowali niewielkie urządzenie do połykania, które może automatycznie wstrzykiwać insulinę bezpośrednio do ściany żołądka. W raporcie opublikowanym w Science, Robert Langer i Giovanni Traverso opisują to, co nazywają samoorientującym się aplikatorem w skali milimetrowej lub SOMA, opracowali to w celu ułatwienia aplikowania insuliny.
Jak dotąd SOMA była testowana tylko na zwierzętach. Kapsułka jest wykonana ze stali nierdzewnej i innych materiałów ulegających biodegradacji, SOMA jest wyposażona w sprężynową igłę zawierającą insulinę. Jest ona tak obciążona, aby zawsze się utrzymywała - jak chybotliwa zabawka - a otwór na igłę zawsze znajdzie  ściankę żołądka w celu wykonania wkucia. Podczas testowania urządzenia na świniach, urządzenie zawsze zachowywało się tak, że gdy sprężyna trzymająca igłę została uruchomiona przez wodę w żołądku, igła przebiła ściankę żołądka świni dostarczając ładunek insuliny. U trzech świń, które połknęły SOMA, urządzenie doprowadziło do podobnych poziomów insuliny we krwi jak wstrzyknięcie przez skórę.

Naukowcy twierdzą, że więcej badań należy przeprowadzić na większej liczbie zwierząt. Ludzie są niezadowoleni ze wstrzykiwania sobie insuliny za pomocą igły odczuwając przy tym dyskomfort i lęk.  Tym samym badacze dostrzegają w tej kapsułce olbrzymi potencjał w leczeniu wielu chorób.
Konstrukcja urządzenia umożliwia wstrzyknięcie go nawet jeśli zwierzę poruszy się po jego połknięciu. Ważne jest jednak, aby żołądek był pusty, aby urządzenie mogło wstrzyknąć dany preparat. Mieszanie go z żywnością sprawia, że ​​trudniej jest przywiązać go do ściany żołądka.

SOMA jest wydalana po dostarczeniu leku. Do tej pory naukowcy nie zaobserwowali żadnych negatywnych skutków tego urządzenia u testowanych zwierząt które go połknęły.