MATERIAŁY

Czy pigułka insulinowa może zastąpić zastrzyki dla osób z cukrzycą typu 1?

Według naukowców z USA rewolucyjna pigułka insulinowa może pozwolić osobom z cukrzycą typu 1 uniknąć konieczności wykonywania zastrzyków.

Specjalistyczna jednostka w Massachusetts Institute of Technology opracowała 3-centymetrową kapsułkę, która może przenosić podobny poziom insuliny jak zwykły zastrzyk.

Wyniki badania sugerują, że pigułka jest w stanie dotrzeć do nienaruszonego jelita cienkiego i może dostarczać insulinę przez ścianę jelita.

W przeciwieństwie do wielu innych leków dostępnych już jako pigułki, insulina jest białkiem i rozkłada się w żołądku, zanim zacznie działać. Rodzi to trudności w opracowaniu pigułki zdolnej do przetrwania w kwaśnym środowisku żołądka i uwalnianiu insuliny dopiero po dotarciu do jelit.

Zespół badawczy opracował specjalną powłokę, która pozwala pigułce wytrzymać kwas żołądkowy, a następnie rozproszyć insulinę po dotarciu do jelita cienkiego. Kapsułka osiąga to dzięki zestawowi niewielkich ramion, które mają mikroigły 1 mm. W jelicie cienkim ramiona rozwijają się, a igły przenikają przez powierzchnię ściany jelita cienkiego i dostarczają dawkę insuliny. Mikroigły rozpuszczają się, a reszta kapsułki wydostaje się z ciała jako odpad.

Konieczne będą jednak dalsze prace nad terminem uwalniania insuliny. Przybycie pigułki do jelita zależy od tego, jak szybko dana osoba trawi swoje jedzenie, co utrudnia określenie właściwej dawki w porze posiłków.

Kapsułka była dotychczas testowana na świniach, a naukowcy odkryli, że szybkość działania insuliny była szybsza przez kapsułkę niż w przypadku konwencjonalnych podskórnych wstrzyknięć insuliny.

Prof. Robert Langer, jeden z autorów badań, stwierdził, że poprzez precyzyjne dostrojenie czasu, w jakim pigułka otwiera się w jelicie, zespół może zacząć dostosowywać czas dostarczania insuliny. Dodał: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z najnowszych wyników nowego urządzenia do podawania doustnego, które opracowali nasi członkowie laboratorium wraz z naszymi współpracownikami, i mamy nadzieję, że zobaczymy, jak to pomoże osobom z cukrzycą i innym w przyszłości”.

Karen Addington, dyrektor naczelny brytyjskiej organizacji charytatywnej na rzecz cukrzycy typu 1, JDRF, powiedział: „Dorośli i dzieci z rozpoznaniem cukrzycy typu 1 muszą przyjmować insulinę każdego dnia, aby pozostać przy życiu. Będąc w stanie przyjmować tę insulinę doustnie, a nie poprzez zastrzyki lub pompy, może znacznie ułatwić życie. Z zainteresowaniem czekamy na kolejne etapy tych badań. ”