MATERIAŁY

COVID-19 u dzieci z cukrzycą: zalecenia ISPAD

Międzynarodowy organ opublikował zalecenia dotyczące COVID-19 u dzieci z cukrzycą.

Wytyczne wydane przez Międzynarodowe Towarzystwo Cukrzycy Dziecięcej i Młodzieżowej (ISPAD) są skierowane do pracowników służby zdrowia, którzy mogą mieć pod swoją opieką dzieci, młodzież i młodych dorosłych chorych na cukrzycę.

W wielu krajach osoby z cukrzycą zostały sklasyfikowane jako bardziej narażone na COVID-19. Jednak niepotwierdzone doniesienia wskazują, że COVID-19 u dzieci z cukrzycą nie wykazał innego sklasyfikowania niż u ich rówieśników bez cukrzycy, według ISPAD.

Wytyczne zawierają podobne porady jak te dotyczące dorosłych, których wszyscy powinniśmy przestrzegać, w tym mycie rąk oraz zachowanie odpowiedniej odległości od siebie.

ISPAD mówi, że jeśli dziecko lub młoda osoba chorująca na cukrzycę choruje, powinna zwiększyć częstotliwość badania stężenia glukozy we krwi i dążyć do poziomu glukozy we krwi od 4 do 10 mmol/L (70-180 mg/dL) oraz ketonów we krwi poniżej 0,6 mmol/l.

Ponadto organizacja twierdzi, że insuliny nigdy nie należy przestać brać i należy pamiętać, że w przypadku gorączki często potrzeba większej ilości insuliny, aby kontrolować poziom glukozy we krwi. Dzieci i młodzież powinny być monitorowane i powinny utrzymywać nawodnienie z odpowiednią równowagą soli i wody.

Organizacja stwierdziła: „Pomimo wielu niepewności zalecenia pandemiczne COVID-19 w większości krajów obejmują osoby z cukrzycą w grupie ryzyka.„Istnieją jednak niepotwierdzone doniesienia, że ​​dzieci z cukrzycą nie wykazały innego wzoru choroby niż ich rówieśnicy. Ponadto na ogół dzieci są mniej dotknięte niż dorośli.

”Opublikowano także pilną poradę specjalistyczną, aby pomóc pracownikom służby zdrowia w podjęciu decyzji, czy należy szukać pomocy w nagłych przypadkach. 

Jeśli gorączka lub wymioty utrzymują się lub utrata masy ciała trwa nadal - może to sugerować pogorszenie odwodnienia.

Jeśli zapach oddechu owocowego utrzymuje się lub pogarsza się lub jeśli stężenie ketonów we krwi utrzymuje się powyżej 1,5 mmol/l.

W przypadku wyczerpania, splątania, hiperwentylacji lub silnego bólu brzucha u dziecka lub nastolatka.

ISPAD dodał: „Podczas gdy czekamy na określone leczenie lub szczepionkę przeciwko koronawirusowi, powinniśmy dbać o naszych pacjentów. Pamiętajmy, że doniesienia o zakażeniu COVID-19 sugerują, że jest on mniej dotkliwy u dzieci i młodzieży.

„ISPAD życzy sobie, aby cała społeczność chorych na cukrzycę mogła się połączyć w tym trudnym czasie, a nasi pacjenci mogli wrócić do normalnego życia szybko i najbezpieczniej”.