Wybierz język witryny

MATERIAŁY O CUKRZYCY

Czy nowy syntetyczny dodatek „poprawi terapię insulinową” ?

Osoby z cukrzycą, które są uzależnione od insuliny będą mieć możliwość monitorowania poziomu glikemii we krwi za pomocą nowego syntetycznego dodatku.

Nowe rozwiązanie ma moc automatycznego regulowania poziomu cukru we krwi jeśli jest on zbyt wysoki lub niski.

Naukowcy z Indiana University School of Medicine stworzyli sztuczne czujniki, które są w stanie wykryć poziom glukozy we krwi.

Dodatek syntetyczny wykorzystuje naturalnie występujące metody i zawiera mniej sztucznych elementów w porównaniu z innymi procesami.

Czołowy naukowiec dr profesor Michael A. Weiss powiedział: „Powodem dla którego insulina reagująca na glukozę jest ważna jest to, że największą barierą dla skutecznego stosowania insuliny szczególnie w cukrzycy typu 1 jest obawa przed konsekwencjami spadku poziomu cukru we krwi.”

Natychmiastowe skutki hipoglikemii obejmują majaczenie, drgawki, omdlenia, a w gorszych przypadkach mogą powodować utratę pamięci.

Hiperglikemia może spowodować problemy ze wzrokiem, udar i amputacje.

Dyrektor naukowy w Joslin Diabetes Center w Harvard Medical School, dr C. Ronald Khan, powiedział: „W ostatnich badaniach z laboratorium Weiss widzimy przykład kolejnej ekscytującej fazy rozwoju insuliny, a mianowicie opracowania analogu insuliny który poprzez modyfikację chemiczną może wyczuć poziom glukozy we krwi.

„Chociaż obecny analog został zaprojektowany do wykrywania fruktozy, wydaje się prawdopodobne, że to samo podejście można zastosować do opracowania analogów do wykrywania glukozy.

„Czy mogą one być wystarczająco czułe, aby można je było modulować zmianami w zakresie fizjologicznym, pozostaje do ustalenia, ale jeśli tak, byłoby to ważne nowe narzędzie w leczeniu cukrzycy”.

Całe badanie jest teraz dostępne w czasopiśmie PNAS.

źródło: diabetes.co.uk