Wybierz język witryny

MATERIAŁY O CUKRZYCY

Stworzenie tkanki trzustki wydzielającej insulinę

Wrzesień 2012

Naukowcom z Technionu w Hajfie udało się stworzyć tkanki trzustki wydzielające insulinę, otoczone trójwymiarową siecią naczyń krwionośnych i wszczepić je z powodzeniem myszom. W zasięgu ręki jest możliwe leczenie przyczynowe cukrzycy w szczególności typu 1 poprzez przeszczepy tkanek zdolnych do produkowania insuliny - tj. wysp trzustkowych.

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, czyli powstającą na skutek przewlekłego procesu autoagresji komórek, w którym układ odpornościowy reaguje przeciwko własnym, prawidłowym komórkom - w tym przypadku komórkom β wysp trzustkowych, produkującym insulinę. W wyniku reakcji autoimmunologicznej zostają one nieodwracalnie zniszczone, w efekcie powoduje to konieczność stałego wyrównywania niedoboru insuliny przez wstrzyknięcia, co nie pozostaje bez skutków ubocznych.

W przypadku cukrzycy typu 2 konieczność podawania insuliny pojawia się głównie w momencie, gdy wraz z postępem choroby dochodzi do tzw. wtórnej nieskuteczności leków doustnych obniżających stężenie glukozy we krwi.

Podawanie insuliny jest leczeniem substytucyjnym, nie przyczynowym.

Odtworzenie wysp trzustkowych otoczonych siecią naczyń krwionośnych jest przełomem w leczeniu przyczyny cukrzycy. Przeszczepy wysp trzustkowych od dawców są obarczone ryzykiem odrzucenia, poza tym jak w przypadku transplantacji innych narządów - po prostu brakuje dawców. Coraz więcej osób choruje na cukrzycę, na całym świecie jest to już niemal ćwierć miliarda ludzi, więc "popyt" na wewnątrzwydzielnicze tkanki trzustki jest ogromny.

Prof. Szulamit Lewenberg z Technionu odkryła w trakcie swojej pracy badawczej, że właśnie brak naczyń krwionośnych w przeszczepianym materiale jest odpowiedzialny za większość niepowodzeń transplantacji wysp trzustkowych.

Dobrze rozwinięta sieć naczyń krwionośnych otaczających tkankę zmniejsza znacznie ryzyko niepowodzenia przeszczepu. Naczynia krwionośne wyspy szybko łączą się z naczyniami biorcy, zachęcając wszczepioną tkankę do komunikacji międzykomórkowej przez wydzielanie różnych hormonów, co powoduje, że może ona przeżyć i normalnie funkcjonować.

Naukowcy z Technionu użyli rusztowania z porowatego tworzywa polimerowego, które pozwoliło urosnąć tkance zbudowanej z różnego typu komórek. Rusztowanie zostało obsiane komórkami wysp trzustkowych myszy, z których urosła tkanka wydzielająca insulinę, komórkami macierzystymi pobranymi z ludzkiej krwi pępowinowej, które utworzyły naczynia krwionośne i komórkami ludzkiego napletka, które zachęciły naczynia krwionośne do rozwinięcia się w rurkowatą strukturę. Tak stworzone wyspy trzustkowe  zostały przeszczepione myszom. Okazało się, że przeszczepy przyjęły się znakomicie, do tego by uzyskać u zwierząt obniżony poziom glukozy we krwi potrzebna była mniej niż połowa liczby wysp, które byłyby potrzebne w przypadku transplantacji od dawcy.

Jakkolwiek od badań na myszach daleko do badań na ludziach prof. Lewenberg zaanonsowała początek testów wykorzystania rusztowania do tworzenia tkanek z ludzkich komórek wysp trzustkowych.

źródło pobrania : http://izrael.org.il/news/2619.html