Ciąża a cukrzyca

Czy ciąża pogorszy chorobę nerek w cukrzycy ?

Z danych wynika że około 30% wskazuje na to że czynność nerek ulegnie pogorszeniu w czasie ciąży, ale zmiany te można poprawić po urodzeniu dziecka. Wiele kobiet z cukrzycą wykazuję oznaki zaburzenia funkcji nerek podczas ciąży. Jeśli masz chorobę nerek przed zajściem w ciążę to istnieje ryzyko że ​​będzie jeszcze gorzej w czasie ciąży. Ponadto u matek z cukrzycową chorobą nerek istnieje wyższe ryzyko urodzenia martwego dziecka lub z niewydolnością oddechową, żółtaczką oraz z niską wagą ciała w porównaniu do dzieci matek chorych na cukrzycę bez zaburzeń czynności nerek. Również około 30% z tych dzieci rodzi się przedwcześnie. Trzeba szczególnie przestrzegać ścisłej kontroli stężenia glukozy we krwi, kontrolować ciśnienia krwi przed i podczas ciąży.