Wybierz język witryny

Ciąża a cukrzyca

Antykoncepcja w cukrzycy

Stosowanie skutecznej antykoncepcji jest niezbędnym elementem troski o zdrowie kobiet z cukrzycą. Zaplanowanie ciąży w okresie dobrego wyrównania metabolicznego i braku innych zdrowotnych przeciwwskazań jest najlepszym sposobem uniknięcia powikłań u dziecka i negatywnego wpływu na organizm matki.
Proponujemy zwrócić się o pomoc do ginekologa mającego doświadczenie w prowadzeniu kobiet z cukrzycą, który powinien pomóc dobrać najlepszą dla Ciebie metodę antykoncepcji
Kiedy można stosować antykoncepcję hormonalną u kobiet z cukrzycą?
Ta forma antykoncepcji dopuszczalna jest u młodych kobiet (Kiedy antykoncepcja hormonalna u kobiet z cukrzycą jest przeciwwskazana?
Nie powinno się zalecać antykoncepcji hormonalnej w cukrzycy i chwiejnym, niewyrównanym przebiegu, krótko po rozpoznaniu cukrzycy (do momentu ustabilizowania glikemii i sposobu leczenia cukrzycy), w przypadku obecności powikłań (retinopatia, nefropatia, choroby dużych naczyń: choroba wieńcowa serca czy miażdżyca kończyn dolnych), gdy jest podwyższony cholesterol albo trójglicerydy oraz występuje nadciśnienie tętnicze. Nie stosuje się tej formy zabezpieczenia również w przypadku współistnienia innych chorób, które stanowią do niej przeciwwskazania.
Przy wyborze preparatu antykoncepcyjnego powinno się wybrać ten o najmniejszym wpływie na gospodarkę węglowodanową. Wydaje się, że metodą z wyboru jest mini tabletka gestagenna.
W przypadku przeciwwskazań albo braku akceptacji doustnej antykoncepcji hormonalnej można wybrać:

  • metody naturalne (trzeba pamiętać jednak, że u kobiet z cukrzycą występują zaburzenia miesiączkowania i ta forma może okazać się nieskuteczna)- odsetek ciąży 6-25 %
  • metody mechaniczne (prezerwatywy, kapturki na szyjkę macicy u kobiet)- odsetek ciąż 15%
  • metody chemiczne (gąbki dopochwowe, środki plemnikobójcze)- odsetek ciąż od kilku do 30 %
  • wkładki wewnątrzmaciczne- zalecane raczej u wieloródek, uważa się tą formę za skuteczną i polecaną u kobiet z zaawansowaną cukrzycą (w obecności powikłań i przeciwwskazań do antykoncepcji hormonalnej). Zwiększa jednak ryzyko zakażeń narządów rodnych, czemu sprzyja dodatkowo obecność cukrzycy.