Wybierz język witryny

Ciąża a cukrzyca

Ciąża u kobiet z cukrzycą - wpływ na płód

Ciąża u kobiety z cukrzycą wymaga szczególnej uwagi ze strony personelu leczącego i przyszłej mamy. Mimo, że pacjentki z dobrze wyrównaną cukrzycą najczęściej rodzą zdrowe dzieci nadal ciąża u kobiety - diabetyka traktowana jest, jako wysokiego ryzyka. Ze względu na ryzyko powikłań położniczych, metabolicznych i ze strony noworodka powinna być prowadzona w specjalistycznym ośrodku ginekologicznym oraz przy ścisłej współpracy diabetologa.
Niestety nieprawidłowo prowadzona cukrzyca przed zajściem i w czasie ciąży może przyczynić się powikłań u ciężarnych i ich dzieci.
W kilka lat po rozpoczęciu leczenia insuliną cukrzycy typu 1 pod koniec lat 30-tych śmiertelność noworodków wynosiła 40%, w latach 80-tych spadła do 5%, obecnie dzięki nowoczesnym metodom leczenia nie przekracza 1-2 %.
Przy odpowiednim wyrównaniu metabolicznym  cukrzycy i braku zaawansowanych jej przewlekłych powikłań ciąża u kobiety z cukrzycą przebiega często prawidłowo a szansa urodzenia zdrowego dziecka jest porównywalna do populacji ogólnej.
W grupie ciężarnych z cukrzycą częściej dochodzi jednak do samoistnych poronień w I trymestrze ciąży. Jest to  zależne od poziomu glikemii w pierwszych tygodniach ciąży.
Występowanie wad rozwojowych u płodów jest również częstsze niż u kobiet bez cukrzycy.
W ciąży powikłanej cukrzycą kilkukrotnie częściej może dochodzić do nieprawidłowego wykształcenia odcinaka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa, spotyka się również wady ośrodkowego układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, moczowo-płciowego i kostnego. Wydaje się, że głównym czynnikiem uszkadzającym (teratogennym) dla płodu jest w tym wypadku również hiperglikemia.
W późniejszych tygodniach ciąży wysokie poziomy cukru mogą indukować nadmierny wzrost płodu (makrosomia) co jest przyczyną porodów przedwczesnych i obumarć wewnątrzmacicznych.
Natomiast gdy u matki długotrwała cukrzyca doprowadziła już do rozwoju powikłań naczyniowych obserwuje się  zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu (hipotrofia - masa jest mniejsza od 10 percentyla masy należnej dla danego tygodnia ciąży).
Wskazaniem do ukończenia ciąży przed 37 tyg. są objawy zagrożenia płodu, dlatego szczególnie w III trymestrze ciąży należy często oceniać dobrostan płodu (badanie usg, monitorowanie czynności serca płodu i czynności skurczowej macicy- kardiotokografia).
W przypadku porodu przedwczesnego stwierdza się zwiększoną częstość występowania zaburzeń oddychania, na co wpływ mają matczyne wahania glikemii i kompensacyjne zwiększenie produkcji insuliny u płodu.
Decyzję o drodze porodu u ciężarnej z cukrzycą podejmuje się na podstawie analizy dojrzałości szyjki macicy, masy płodu i jego stanu oraz obecności powikłań i chorób towarzyszących u matki.