Wybierz język witryny

Ciąża a cukrzyca

Zapotrzebowania na insulinę w czasie ciąży

I trymestr
W pierwszych tygodniach ciąży obserwuje się zwykle zwiększenie wrażliwości na insulinę i  a więc dawki insuliny muszą zostać zmniejszone. W tym okresie niektóre ciężarne doświadczają porannych nudności, wymiotów i zmniejszonego apetytu. Wymioty pojawiające się po przyjęciu standardowej dawki insuliny mogą być niebezpieczne ze względu na ryzyko ciężkich niedocukrzeń. W tej sytuacji obserwuj swój organizm, można chwilowo podawać insulinę po posiłku lub zastosować pompę insulinową, którą w każdej chwili możemy zatrzymać zabezpieczając się przed podaniem całej dawki insuliny.
II trymestr
Zwiększone zapotrzebowanie na insulinę pojawia się koło 16-20 tyg ciąży. W tym czasie trzeba zaplanować częstsze wizyty w Poradni Diabetologicznej, ponieważ może się zdarzyć, że zmiana zapotrzebowania i potrzeba zwiększenia dawki insuliny wystąpią z „dnia na dzień”. Dobrze wyedukowane kobiety mogą zaraz po zaobserwowaniu wysokich wartości glikemii mimo braku innych powodów tego stanu stopniowo zacząć samodzielnie zwiększać dawkę insuliny i w ciągu kilku dni skonsultować to z lekarzem
III trymestr ciąży
W tym okresie zapotrzebowanie na insulinę jeszcze rośnie. Do tego stanu przyczynia się dodatkowo zjawisko insulinooporności (typowe dla tego okresu ciąży). Powoduje to, że pod koniec ciąży zapotrzebowanie na insulinę może wynosić 70-100 % więcej w porównaniu do okresu sprzed ciąży.
Po porodzie - połóg
Po porodzie  zapotrzebowanie na insulinę gwałtownie spada o 30-50 %, pod koniec połogu (6 tyg. po porodzie) wraca najczęściej do wartości sprzed okresu ciąży.
Karmienie piersią
Cukrzyca nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią. W tym okresie oprócz tego, że spadną na Ciebie obowiązki macierzyństwa to jeszcze obowiązywać będzie ścisła kontrola glikemii.
Pamiętaj, że w czasie laktacji stracisz około 50 g węglowodanów, a jednocześnie zapotrzebowanie na insulinę po porodzie będzie spadać. W tym czasie występuje duże ryzyko niedocukrzenia, które jest szczególnie niebezpieczne, gdy zajmujesz się nowo narodzonym dzieckiem. W czasie karmienia zadbaj o to, by pod ręką był glukomert, słodki napój oraz przekąska zawierająca węglowodany złożone.