Wybierz język witryny

Dieta

Białka i tłuszcze w diecie diabetyka

Białko niezbędne jest organizmowi w okresie wzrostu oraz do reperacji zużytych elementów komórek i tkanek ciała. W małym stopniu jest zużywane do wytwarzania energii. W źle leczonej cukrzycy białko może być nadmiernie zużywane, jako paliwo energetyczne, co jest niekorzystne dla zdrowia.

Dorosłym – chorym na cukrzycę można zalecić ilość białka równą – 10-20% wartości energetycznej codziennej diety. W tym zalecane jest, aby w 30-50% były to białka roślinne. Codzienna porcja białka = 1 g białka na 1 kg należnej masa ciała.

Najbardziej wartościowe jest białko zwierzęce zawarte w chudym mięsie: cielęcym, wołowym, końskim, jagnięcinie; drobiowym (białe mięso z kurczaka, indyka, bez skóry); królik, dziczyzna, chude wędliny (szynki drobiowe). Równie wartościowe jest białko z nabiału: z chudego mleka, twarogu, jogurtu i innych odtłuszczonych przetworów mlecznych. Dużo wartościowego białka znajduje się również w nasionach roślin strączkowych: w grochu, fasolce lub soi.

Tłuszcz a cukrzyca

Wskazane jest, aby dzienne spożycie tłuszczu zwierzęcego stanowiło od 0- 10% ogółu kalorii w diecie. Natomiast tłuszcze wielonienasycone, które wchodzą w skład wielu olei roślinnych powinny mieścić się w granicach 3-7% codziennej porcji kalorii.

Cholesterol w cukrzycy jest dużym zagrożeniem dla naczyń krwionośnych i układu krążenia. Lista produktów zawierających dużo cholesterolu powinna być dla osoby chorującej na cukrzycę „listą pokarmów zakazanych”, rzadko obecną w jadłospisie. Z tego względu nie należy jeść podrobów: wątroba, mózg, nerki, ozór i ograniczyć żółtka jaj do 2-3 na tydzień.