Podstawowe zagadnienia

Czy mogłem mieć cukrzycę od dłuższego czasu?

Tak, można mieć cukrzycę ukrytą przez pewien okres czasu, miesięcy, a nawet lat. Jednak jest to mało prawdopodobne, abyś mógł miał ciężką cukrzycę z bardzo wysokim poziomem cukru we krwi przez długi czas bez konieczności zwrócenia się o pomoc medyczną, ponieważ wystąpiłyby komplikacje. Jednak, łagodniejsze stopnie cukrzycy często rokują słabymi objawami, chociaż z perspektywy czasu pacjenci orientują się, że nie wszystko było dobrze, kiedy zaczynają odczuwać korzyści leczenia. Badania wykazały, że średnio cukrzyca typu 2 jest obecna od kilku lat do czasu zdiagnozowania. Ważne jest, aby bezobjawowa cukrzyca była wcześnie wykrywana i leczona, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą być nieodwracalne po wykryciu. Mniej więcej jeden na trzech ludzi mają wykrywalną neuropatię (uszkodzenie nerwów) w czasie diagnozy, co świadczy o obecności cukrzycy. Rzadziej uszkodzenie oczu (retinopatia)  lub uszkodzenie nerek (nefropatia) są odkryte w momencie diagnozy. To są poważne konsekwencje cukrzycy i są głównymi przyczynami ślepoty i niewydolności nerek u dorosłych. Niewykryta i nieleczona cukrzyca prowadzi do zawałów serca, udarów mózgu, niewydolności serca lub amputacji. Rzeczywiście, prawie u 4 na 10 przyjmowanych pacjentów do szpitala z nagłym poważnym problemem sercowym stwierdza się że wcześniej nie podejrzewano i nie zdiagnozowano cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. Obecnie określa się, że stan przedcukrzycowy jest prawie tak samo poważnym czynnikiem ryzyka problemów sercowych oraz śmierci podobnie jak zdiagnozowana cukrzyca.