Wybierz język witryny

Podstawowe zagadnienia

Opróżnianie żołądka w cukrzycy

Wzrost stężenia glukozy we krwi jest również uzależniony od tego jak szybko żołądek uwalnia jedzenie do jelit. Nie tylko zawartość węglowodanów ale i kompozycja posiłku będzie bardzo ważna. Błonnik i tłuszcz spowalniają opróżnianie się żołądka, natomiast napój wypity do posiłku przyśpiesza tą czynność. Danie składające się ze stałych produktów (np. chleb) opuszcza wolniej żołądek niż pokarmy płynne. Połykanie bez uprzedniego pogryzienia także powoduje wolniejszy wzrost stężenia glikemii. Pokarmy bardzo zimne lub gorące spowalniają opróżnianie się żołądka.

Na opróżnianie żołądka ma także wpływ poziom glukozy we krwi. Jeżeli jest niski to proces zachodzi znacznie szybciej, jeżeli jest wysoki to znacznie wolniej. Innym procesem mającym wpływ na opróżnianie żołądka są ćwiczenia im intensywniejsze tym proces jest szybszy. Opróżnianie żołądka może być spowolnione w przypadku nieżyty żołądkowo-jelitowego.

W cukrzycy może pojawić się powikłanie zwane gastroparezą, gdzie powstaje defekt nerwów koordynujących ruchy żołądka i jelit co skutkuje lekkim a nawet ciężkim opóźnieniem opróżniania żołądka.