Wybierz język witryny

Podstawowe zagadnienia

Dieta w cukrzycy typu 2

W cukrzycy typu 2 kwestia diety jest bardzo istotnym elementem leczenia. Podstawowym jej zadaniem jest nie tylko utrzymanie kontroli cukru ale również systematyczna redukcja masy ciała, spadek poziomu cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego.
Dieta powinna być urozmaicona, bogata w błonnik i witaminy oparta na niskim indeksie glikemicznym ale jednocześnie niskokaloryczna (o 500-1000 kcal mniej w stosunku do wyliczonego zapotrzebowania). Spowoduje to stopniową redukcję masy ciała około 1kg/tydzień.
W cukrzycy typu 2 bardzo często stosuje się leczenie za pomocą doustnych leków albo insuliny podawanej w stałych dawkach. Oprócz osób, które stosują metodę intensywnej insulinoterapii, dieta o podobnej zawartości węglowodanów w poszczególnych posiłkach ma bardzo istotne znaczenie dla utrzymania zadowalających wartości glikemii.
W praktyce powinno się wspólnie z lekarzem albo dietetykiem ustalić stałą ilość pokarmu węglowodanowego w poszczególnych posiłkach.
Np. : jeżeli na śniadanie spożywamy zwykle 2 kromki chleba lekarz ustali dawkę poranną insuliny właśnie do takiej ilości pokarmu. Jeżeli jednego dnia przekroczymy tą ilość i zjemy jedną kanapkę więcej bez zbilansowania tego wysiłkiem fizycznym to możemy się spodziewać, że cukier po takim posiłku wzrośnie. Odwrotnie jeżeli zjemy mniej to niestety w takiej sytuacji może dojść do niedocukrzenia.
Mimo takich ograniczeń dieta nie musi być monotonna. Przykładową kromkę chleba (około 1-2 wymiennika węglowodanowego) można zastąpić produktem o podobnej zawartości węglowodanów (szklanka mleka, jabłko, jogurt naturalny, ziemniak).