Wybierz język witryny

Pompa

Problemy związane ze stosowaniem pomp insulinowych

Do najczęstszych problemów związanych ze stosowaniem pompy insulinowej należą:

  • hipoglikemia - częstość występowania niedocukrzeń przy stosowaniu pomp jest podobna jak przy stosowaniu leczenia penami. Z badań wynika że przy stosowaniu pomp jest mniejsze ryzyko hipoglikemii nocnych
  • kwasica ketonowa - przyczynami epizodów ketozy nie są uszkodzenia techniczne pomp insulinowych ale dodatkowe choroby lub ketogenny stres. Przy stosowaniu pomp poziom insulinemii jest niższy niż przy stosowaniu penów.
  • odczyny iniekcyjne - ważne jest aby przestrzegać reguł wymiany cewnika ( do 3 dni). Pojawienie się zaczerwienienia oraz bólu w miejscu wkłucia wskazuje na zbyt rzadką ich zmianę. Przy niedostatecznej higienie oraz przetrzymaniu wkłucia mogą przytrafić się infekcje skórne oraz zbliznowacenia.
  • nieodpowiednia kontrola glikemii - chodzi tu przede wszystkim o błędy w dawkowaniu insuliny do danego stylu życia. Zdarza się że ludzie stosujący pompy nie akceptują urządzenia.

Stosowanie pomp insulinowych to coraz większa wygoda, lepszy styl życia, lepsza tolerancja zmian w aktywności oraz odżywianiu, lepsze rokowania odnośnie powikłań cukrzycowych.