Wybierz język witryny

Pompa

Intensywna insulinoterapia a pompa insulinowa

Pacjenci z cukrzycą typu 1 powinni stosować metodę intensywnej insulinoterapii.
Od czasów głównego badania DCCT w cukrzycy typu 1( w latach 90-tych ubiegłego wieku) wiadomo, że tylko ten model leczenia daję szansę właściwego wyrównania cukrzycy i zmniejszenia ryzyka rozwoju przewlekłych powikłań schorzenia.
Jeżeli planujesz leczenie swojej cukrzycy za pomocą pompy insulinowej zapoznaj się najpierw dokładnie z zasadami intensywnej insulinoterapii. Jeżeli stosujesz sztywne dawki insulin zacznij stosować najpierw właściwie metodę intensywną z użyciem penów- umiejętność jest niezbędna w momencie awarii pompy.
Poniżej przedstawiono różnice w zasadach insulinoterapii przy użyciu standardowych wstrzykiwaczy a po zastosowaniu pompy insulinowej.

  • Zamiast insuliny długodziałającej podawanej w 1-2 iniekcjach na dobę -insulina tworząca „bazę” będzie podawana w sposób ciągły w przepływie godzinowym. Ten przepływ ustalany jest przez lekarza prowadzącego. Pamiętaj! Nie może to być po prostu dawka insuliny przeznaczonej na bazę podzielona przez 24 godziny. Przepływ powinien naśladować fizjologiczne stężenie podstawowe w organizmie - różne o innych porach dnia. Główne zasady doboru „bazy” -patrz kolejny wpis.
  • Możesz dopasować swoja bazę do aktywności fizycznej lub nietypowej sytuacji jak infekcja, choroba, ciąża - możliwość ustawienia kilku wariantów bazy.
  • Wiele pomp insulinowych oprócz bolusów prostych ma możliwość podawania bolusów złożonych i przedłużonych.
  • Bolusy proste podajesz na posiłki czysto węglowodanowe, np; bułka z dżemem.
  • Zjadając posiłki złożone z białek i tłuszczów musisz jeszcze opanować obliczanie wymienników białkowo-tłuszczowych
  • Na pompie możesz podawać ułamki jednostek insuliny: np: 0,5-0,6j- dlatego wyliczanie dawki do posiłków powinno być bardziej precyzyjne.
  • W przypadku bardziej zaawansowanych technologii pompa może być tez połączona z urządzeniem oznaczającym poziom glukozy w płynie międzytkankowym - może to ograniczyć pomiar cukrów dokonywanych na glukometrze, jadnak zupełnie nie wyeliminuje tej konieczności (potrzeba kalibracji 2x dobę oraz uwzględnienie różnic w stężeniu glukozy w krwi pełnej, osoczu i płynie międzytkankowym). W przypadku niskiego cukru stężenie glikemii - pomiar na glukometrze wykaże wcześniej niedocukrzenie niż ten wyświetlony na pompie insulinowej.
    Uwaga! Nie używaj pompy jako tylko wstrzykiwacza do insuliny, wykorzystuj jej funkcję dodatkowe.
    Jeżeli nie opanowałeś wcześniej zasad intensywnej insulinoterapii poproś lekarza prowadzącego o szkolenie w tym zakresie -na pompie musisz jeszcze więcej wymagać od siebie niż przy użyciu wstrzykiwaczy.
    W przypadku pompy naprawdę wiele zależy od Ciebie. Jeżeli dotąd stosowałeś peny wiele rzeczy mogło dziać się poza Tobą. Insulina długodziałająca mogła wchłaniać się różnie, jeżeli dodatkowo wdrożyłeś wysiłek fizyczny zbyt duża dawka insuliny mogła być przyczyną niedocukrzenia. Spożywane białka i tłuszcze wpływały na Twoją glikemię kilka godzin po posiłkach - niemiłe zaskoczenie hiperglikemią.
    Stosując pompę możesz zrobić o wiele więcej dla Twojej cukrzycy - jednak wymaga to wiedzy i zaangażowania.
    Staraj się pogłębiać swoją wiedzę, bierz udział w szkoleniach, czytaj, a przede wszystkim naucz się obserwować swój organizm.
    Niestety badania wykazują, że korzyści pod postacią lepszego wyrównania cukrzycy odnosimy w pierwszym roku po zastosowaniu pompy insulinowej. Później już przestajemy tak dbać o swoje cukry - usztywniamy dawki, przestajamy wykorzystywać możliwości tego urządzenia. A szkoda.