Wybierz język witryny

Pompa

Leczenie za pomocą osobistej pompy insulinowej

Leczenie za pomocą osobistej pompy insulinowej jest obecnie najbardziej precyzyjną metodą podawania insuliny.  Wymaga jednak szerokiej wiedzy i ciągłej edukacji ze strony osoby z cukrzycą. Przy odpowiedniej współpracy z ośrodkiem specjalistycznym pozwala na lepsze wyrównanie cukrzycy w porównaniu z wstrzyknięciami podskórnymi.
Pozwala na ciągły podskórny wlew insuliny w dawce wcześniej zaprogramowanej.                         

Pompa podaje insulinę dwoma torami:

  • pierwszy to wlew podstawowy insulina podawana jest stale przez całą dobę z zaprogramowanej dawce godzinowej
  • drugi - służy do podawania insuliny do posiłku lub korygowania wysokich wartości glikemii- bolus
    Pompa insulinowa zawiera zbiornik z insuliną ( któtkodziałającą lub analogiem szybkodziałającym), wyposażona też jest w specjalne oprogramowanie służące do ustawiania przepływu podstawowego, umożliwiającego podawanie kilku rodzajów bolusów oraz wiele różnych dodatkowych funkcji w zależności od typu i producenta.

Pompę nosi się najczęściej umieszczoną w pokrowcu przymocowanym do paska, można też ją włożyć do kieszeni czy jak w przypadku kobiet np.: na udzie czy przymocowaną do stanika.

Insulina jest podawana do tkanki podskórnej za pomocą specjalnego zestawu ( wkłucie oraz dren umożliwiający  transport insuliny z pompy). Wkłucia powinno się standardowo zmieniać co 3 dni- w szczególnych sytuacjach nawet częściej i zakładać na brzuchu, pośladku, udach sporadycznie na ramieniu.