Wybierz język witryny

Powikłania w cukrzycy

Choroby skóry w cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą która może wpływać na każdą część naszego ciała również skórę.
Z danych statystycznych wynika że aż 33 procent osób z cukrzycą będzie miało problemy skórne spowodowane cukrzycą. Większość chorób w cukrzycy można leczyć lub zapobiegać ich dalszemu rozwojowi.
Ludzie z cukrzycą są bardziej narażeni na różnego typu choroby. Zaliczamy do nich zakażenia bakteryjne, zakażenia grzybicze, świąd. Inne problemy skórne w cukrzycy mogą powodować obumarcia, pęcherze a nawet prowadzić do amputacji kończyn.
Zakażenia bakteryjne
Kilka rodzajów zakażeń bakteryjnych dotyczących osób z cukrzycą to:

  • infekcje gruczołów powiek
  • czyraki
  • zapalenie mieszków włosowych (infekcje mieszków włosowych)
  • głębokie zakażenia skóry i tkanek
  • zakażenia wokół paznokci

Zapalenie tkanki skórne objawiają się zwykle gorącą, opuchniętą czerwoną i bolesną postacią.
Zakażenia bakteryjne są zagrożeniem życia szczególnie dla osób z cukrzycą. Dziś umieralność na cukrzycę jest rzadsza dzięki antybiotykom i lepszej metodzie kontroli cukru we krwi. Ale nawet dziś, osoby chore na cukrzycę mają więcej zakażeń bakteryjnych niż inni ludzie.
Lekarze uważają że osoby chore na cukrzycę mogą zmniejszyć ryzyko zakażeń poprzez dobrą pielęgnację skóry.
Jeżeli uważasz, że masz infekcję bakteryjną to udaj się do lekarza.
Zakażenia grzybicze
Sprawcą zakażeń grzybiczych u chorych na cukrzycę jest często Candida albicans. To drożdże takie jak grzyb mogą spowodować swędzące wysypki na wilgotnych obszarach czerwonych otoczonych drobnymi pęcherzami. Zakażenia te często występują w ciepłych wilgotnych fałdach skóry. Obszary problemowe występują pod biustem, wokół paznokci, między palcami rąk i nóg, w kącikach ust, pod napletkiem (u nieobrzezanych mężczyzn), pod pachami, w pachwinach.
Częste infekcje grzybicze to grzybica, stopa sportowca, grzybica powodująca swędzenie,
zakażenia pochwy powodujące swędzenie.
Jeżeli uważasz że masz drożdże lub grzybice skontaktuj się z lekarzem.
Świąd jest często spowodowany przez cukrzycę. Może to być spowodowane przez drożdże, suchość skóry, czy słabe krążenie. Słabe krążenie jest przyczyną świądu i dotyczy obszarów dolnych parti nóg.
Możesz być w stanie leczyć swędzenie u siebie.
Używaj łagodnego mydła oraz nawilżaj i stosuj krem po kąpieli.
Cukrzyca może spowodować zmiany w drobnych naczyniach krwionośnych. Zmiany te mogą powodować problemy skóry. Dermopathy często wygląda jak jasno brązowe łaty łuszczące. Może być owalne lub okrągłe. Niektórzy ludzie mylą je z plamami starczymi. Zaburzenie to występuje najczęściej z przodu nóg.
Obumarcia Lipoidica Diabeticorum
Inną chorobą która może być spowodowana zmianami w naczyniach krwionośnych jest obumarcie tkanek lipoidica diabeticorum (NLD). NLD powoduje plamy podobne do cukrzycowej dermopathy ale są one mniej liczne większe i głębsze. NLD często zaczyna się jako tępy, czerwony, obszar. Po chwili wygląda to na lśniącą bliznę z fioletowym zabarwieniem. Naczynia krwionośne pod skórą stają się łatwiejsze do zauważenia. Czasami NLD jest swędzące i bolesne. Czasami plamy pękają.
NLD jest rzadkim schorzeniem. Dorosłe kobiety są szczególnie narażone na tą przypadłość.
Miażdżyca
Miażdżyca powoduje pogrubienie naczyń krwionośnych, które mogą mieć wpływ na skórę na nogach.
Osoby z cukrzycą mają tendencję do miażdżycy w młodszym wieku niż inni ludzie.
Miażdżyca powoduje zwężenie naczyń krwionośnych oraz zmiany skórne. Palce stają się zimne. Paznokcie ulegają odbarwieniu. Ćwiczenia powodują ból mięśni łydek ponieważ mięśnie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu.
Nawet drobne zadrapania mogą spowodować otwarte rany które goją się powoli.
Ludzie z neuropatią są bardziej narażeni na urazy stóp. Są spowodowane tym że człowiek nie czuje bólu, ciepła, zimna lub ciśnienia. Osoba może mieć zranioną w nogę i nie odczuwać tego. Rana jest zaniedbana i dochodzi do infekcji. Miażdżyca może pogorszyć sytuację. Zmniejszony przepływ krwi może być przyczyną poważnego zakażenia.
Alergiczne reakcje skórne mogą wystąpić w odpowiedzi na leki, np. insulina czy pigułki na cukrzycę. Powinieneś zobaczyć się z lekarzem jeśli myślisz, że jesteś uczulony na lek.
U chorych na cukrzycę mogą występować pęcherze na grzbietach palców, dłoni, nóg, stóp, a czasami na nogach lub przedramionach. Te rany wyglądają jak wypalone pęcherze i często występują u osób z neuropatią cukrzycową. Są one czasami duże, ale są bezbolesne. Leczą się same zwykle bez blizn w około trzy tygodnie.
Jedynym ze sposobów leczenia jest prowadzenie prawidłowego poziomu cukru we krwi pod kontrolą.
Erupcyjny ksantomatoza jest kolejnym stanem spowodowanym przez cukrzycę. Składa się z żółtych jak groch rozszerzeń w skórze. Każdy guz ma czerwoną obwódkę i może swędzić. Stan ten pojawia się najczęściej na grzbietach dłoni, stóp, ramion, nóg i pośladków.
Zaburzenie występuje zazwyczaj u młodych mężczyzn z cukrzycą typu 1. Osoba często ma wysoki poziom cholesterolu i tłuszczu we krwi. Pęcherze te znikają,  gdy kontrola cukrzycy zostanie przywrócona.
Rogowacenie ciemne to stan w którym brązowe obszary znajdują się na szyi, pod pachami i pachwinami. Czasem występują również na ręce, łokciu i kolanach.
Rogowacenie ciemne zwykle uderza w ludzi, którzy są z dużą nadwagą. Najlepszym leczeniem jest, aby schudnąć. Niektóre kremy mogą pomóc aby plamy wyglądały lepiej.

źródło: diabetes.org.uk