Powikłania w cukrzycy

Przykłady leczenia neuropatii cukrzycowej

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi

Jeśli chodzi o zmniejszenie bólu w neuropatii cukrzycowej najważniejsza jest unormowana kontrola poziomu cukru.
Toksyczne działanie wysokiego stężenia cukru we krwi powoduje uszkodzenie oraz ból nerwów w pierwszej kolejności. Utrzymujący się wysoki cukier powoduje kontynuacje procesu nasilania się powikłań. Jak pokazują badania utrzymanie cukrów w normie może zatrzymać trwający proces uszkodzenia i poprawić ból przy neuropatii cukrzycowej. Niektóre uszkodzenia nerwów mogą być odwracalne a zmniejszenie poziomu cukru może mieć wiele pozytywnych korzyści.

Zapobieganie bólu neuropatycznego poprzez pielęgnację stóp

Nerwobóle łączą się z obwodową neuropatią cukrzycową. Przy neuropatii musimy nie dopuszczać do trudno gojących się owrzodzeń, zakażeń oraz ran.

Dbajmy o stopy
Myć i sprawdzać je na co dzień. Każdy ból lub owrzodzenie które nie goi się warto pokazać lekarzowi.
Noś wygodne buty które możemy kupić w specjalistycznych sklepach.
Nosić skarpetki z wyściółką na śródstopie i pięcie.
Przytnij umiejętnie swoje paznokcie lub daj wyciąć je osobie specjalizującej się w tego typu zabiegach.

Ćwicz uszkodzone nerwy

Ponieważ ćwiczenia poprawiają przepływ krwi do nóg i stóp regularny program ćwiczeń odżywia uszkodzone nerwy. Badania wykazały że spacery mogą zapobiegać neuropatii u większości chorych na cukrzycę.
Ćwiczenia pomagają zmniejszyć stężenie cukru we krwi co znacznie ułatwia kontrolę cukrzycy. Ponadto ćwiczenia zwiększają poziom tolerancji na bóle nerwów.

Ciepła woda w neuropatii cukrzycowej

Niektórzy ludzie uważają że regularne ciepłe kąpiele zapewniają ulgę dla bólu nerwów. Ciepłe kąpiele zwiększają przepływ krwi do skóry nóg i stóp. Są one relaksujące oraz powodują zmniejszenie stresu dzięki czemu łatwiej tolerować ból neuropatyczny.

Witamina B Complex może pomóc w nerwobólach

Witaminy z grupy B (B-1, B-12, B-6 i kwas foliowy) są niezbędne dla zdrowia nerwów. Zaleca się podejmowanie codzienne witamin z grupy B ponieważ są one niedrogie oraz bezpieczne jako środek pomocny niektórym ludziom. Powinno się spożywać 25 mg tiaminy (B-1), 500 mikrogramów B-12, 25 miligramów B-6 oraz przynajmniej 1 miligram kwasu foliowego.
Nie powinno się przekraczać 50 mg witaminy B-6 na dobę. Spożywając duże dawki i w długim okresie można doprowadzić do zatrucia i spowodować ból oraz drętwienie w rękach i nogach a w niektórych przypadkach nawet trudności z chodzeniem.

Leki przeciwbólowe

Paracetamol, aspiryna, ibuprofen (Motrin) i naproksen (Aleve) są lepsze na ból głowy niż na bóle nerwów. Mimo to mogą odgrywać ważną rolę w leczenia bólu neuropatycznego.
Niektóre z tych leków mogą być szkodliwe dla nerek.

Kapsaicyna

Papryka chili może zmniejszyć ból nerwów. Wykonany z ostrej papryki krem ​​kapsaicyna wciera się w skóry dotkniętą bólami nerwów co może przynieść ulgę. Ponad dwie trzecie osób korzystających z kapsaicyny odczuło poprawę w bólu nerwów.

Mniej alkoholu

Picie alkoholu dziennie może zapewnić korzyści zdrowotne dla niektórych osób, ale może być szkodliwe dla osób z neuropatią cukrzycową. Wysoki poziom alkoholu działa toksycznie na nerwy szczególnie nerwy które są już uszkodzone. Zmniejszenie ilości alkoholu może znacznie poprawić kondycję twoich zmian w układzie nerwowym.

Olej z wiesiołka i neuropatia cukrzycowa

Wyciąg z rośliny z wiesiołka to olej bogaty w kwasy omega-6 które są ważnym elementem konstrukcyjnym ścian komórkowych. Teoretycznie uzupełnienie diety olejem z wiesiołka, który jest dostępny w tabletkach może zwiększyć naprawę lub odrodzić uszkodzone nerwy komórek.
W dwóch badaniach klinicznych ludzie spożywajacy olej z wiesiołka doustnie poprawili funkcje nerwów. Ryzyko związane ze stosowaniem oleju z wiesiołka jest małe, ale możliwe jest zwiększone krwawienie w ludzi podejmujących codziennie aspirynę lub leki rozrzedzające krew.
Ważne jest aby spożytkować około 12 kapsułek oleju aby zobaczyć efekty.

Oleje roślinne na nerwobóle

Niektóre badania wykazały, że stosowanie olejów roślinnych, takich jak olej z geranium może zmniejszyć ból neuralgii popółpaścowej. Inne oleje takie jak olejek lawendowy wpływa korzystnie na zrelaksować osób dotkniętych problemami neuropatii cukrzycowej.

Kwas alfa-liponowy może pomóc leczyć obwodową neuropatią cukrzycową

Ten silny przeciwutleniacz, zwany także jako kwas tioktowy chroni przed wolnymi rodnikami nasz organizm potencjalnie zmniejszając uszkodzenia nerwów. Stosowany jest w leczeniu bólu i uszkodzenia nerwów.
Kwas alfa-liponowy podawany doustnie lub dożylnie (600-1200 miligramów dziennie) wydaje się być skuteczny w zmniejszaniu bólu nerwów u chorych na cukrzycę. Dla niektórych osób może to pomóc zmniejszyć objawy drętwienia i mrowienia w stopach.
Niektóre badania wykazały odwracający skutek uszkodzenia nerwów.

Niestety nie ma wystarczających dowodów naukowych aby zapewnić solidne wytyczne dotyczące niektórych alternatywnych metod leczenia neuropatii cukrzycowej.

Zanim zaczniemy wprowadzać metody leczenia neuropatii cukrzycowej dobrze jest skonsultować się ze swoim diabetologiem…….