Wybierz język witryny

Problemy w cukrzycy

Leczenie przeziębienia w cukrzycy

Osoby chore na cukrzycę są bardziej narażone na infekcję takie jak przeziębienie lub grypa, ponieważ ich układ odpornościowy może być słabszy niż u osób, które nie chorują na cukrzycę. W trakcie infekcji trudno jest utrzymać w normie poziom cukru we krwi.
Podczas gdy organizm próbuje walczyć z chorobą, uwalniane są hormony, które powodują wzrost poziomu cukru we krwi i zakłócają działanie insuliny obniżające poziom glukozy we krwi co utrudnia kontrolę cukrzycy. Sposób w jaki chorujesz na cukrzycę gdy jesteś chory jest bardzo ważny.

Leki do leczenia objawów przeziębienia i grypy u diabetyków.
Często pojawia się pytanie, co może zrobić osoba z cukrzycą, która zachoruje? Może to być kłopot, ponieważ istnieje wiele leków na przeziębienie i grypę a nie każdy można stosować w cukrzycy. Możesz kupić leki objawowe, które leczą tylko kaszel lub po prostu zatkany nos. Lub możesz kupić produkt, który pomoże w kilku objawach na raz.
Sztuką jest wiedzieć, jakie składniki są w lekach, które kupujesz i jak wpłyną one na twoją cukrzycę. Składniki na etykietach należą do dwóch kategorii: nieaktywne i aktywne. Nieaktywne składniki nie mają wartości leczniczej. Są to zazwyczaj wypełniacze, środki aromatyzujące, barwniki i substancje, które pomagają zachować spójność. Składniki aktywne to leki, które faktycznie leczą objawy infekcji.
Jakie są składniki typowych leków dostępnych bez recepty i jak mogą wpływać na twoją cukrzycę :
Nieaktywne składniki, które mogą wpływać na cukrzycę
Alkohol lub cukier są składnikami niefarmakologicznymi, które mogą występować w leczeniu przeziębienia i grypy. Mogą być wymienione na etykiecie jako składniki nieaktywne. Zarówno alkohol, jak i cukier wpływają na poziom glukozy we krwi. Mogą one powodować wzrost poziomu cukru we krwi.

Aktywne składniki, które mogą mieć wpływ na cukrzycę

Reduktory bólu i gorączki: paracetamol, który można stosować w przypadku drobnych bólów i gorączki związanych z przeziębieniem i grypą.

Acetaminofen może być toksyczny dla wątroby i nerek. Osoby chore na cukrzycę, u których występują również powikłania nerkowe, powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem acetaminofenu.
NLPZ: (Niesteroidowe leki przeciwzapalne) są stosowane w leczeniu bólów oraz gorączki związanych z przeziębieniem i grypą.
Ibuprofen powinien być stosowany ostrożnie przez osoby z problemami wątrobowymi i nerkami. Zwiększa się tu wówczas efekt hipoglikemiczny (niski poziom cukru we krwi) insuliny oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych.
Naproxen nie powinien być stosowany u osób z ciężką chorobą sercowo-naczyniową lub z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Może również zwiększać ryzyko hipoglikemii za pomocą insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Leki na kaszel
    Dekstrometorfan jest składnikiem wielu preparatów na kaszel, a w zalecanych dawkach jest bezpieczny dla osób z cukrzycą.
    Guaifenezyna jest składnikiem, który rozluźnia śluz i ułatwia kaszel. Nie ma ostrzeżeń o guaifenezynie i cukrzycy.

Leki udrożniające
    Epinefryna, fenylefryna i pseudoefedryna występują zwykle w aerozolach do nosa, ale także w niektórych doustnych lekach na przeziębienie. Działają one poprzez wysychanie wydzielin w kanałach nosowych. Jest możliwe, że mogą one zmniejszyć działanie insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych. Mogą również zwiększać ciśnienie krwi i powinny być ostrożnie stosowane u osób z wysokim ciśnieniem krwi.
    Fenylopropanoloamina (PPA) jest środkiem zmniejszającym przekrwienie, który został przypomniany przez FDA od 2005 r., Ze względu na zwiększone ryzyko udarów.

Leki przeciwhistaminowe
    Bromfeniraminę, chlorofeniraminę i doksylaminę stosuje się w połączeniu z innymi substancjami czynnymi. Te leki przeciwhistaminowe nie wpływają bezpośrednio na cukrzycę, ale osoby starsze mogą być bardziej podatne na działania niepożądane. Difenhydraminę stosuje się samodzielnie (sprzedawana jako Benedryl) lub w połączeniu z innymi lekami. Może powodować niskie ciśnienie krwi u niektórych osób.
    Loratadyna jest antyhistaminą drugiej generacji, która niedawno przeszła OTC. Nie powoduje sedacji związanej ze starszymi lekami przeciwhistaminowymi. Nie wydaje się powodować problemów u osób z cukrzycą.

Pamiętaj, że te leki nie dają gwarancji wyleczenia przeziębienia lub grypy. Mogą one tylko tymczasowo złagodzić objawy.

Najlepszym sposobem zapobiegania powikłaniom lub działaniom niepożądanym związanym z lekami jest omówienie z lekarzem lub farmaceutą, który z tych leków jest odpowiedni dla Ciebie.