Czy ciężka hipoglikemia uszkadza mózg ?
Ciężko stwierdzić czy wielokrotne ciężkie hipoglikemie wpływają na intelektualny oraz fizyczny rozwój u dzieci chorych na cukrzycę. Glukoza stanowi najważniejsze źródło energii dla mózgu. Podczas gdy stężenie we krwi jest niskie, przepływ krwi przez mózg ulega zwiększeniu w celu zapewnienia odpowiedniej dużej ilości glukozy.
Małe dzieci są bardziej wrażliwe na ciężką hipoglikemię z drgawkami ponieważ ich system nerwowy nadal się rozwija. Dotyczy to szczególnie małe dzieci do 2 roku życia. U nich w szczególności powinno unikać się hipoglikemii nawet jeżeli miałoby to powodować podwyższone stężenia glikemii.
Trwałe uszkodzenia neurologiczne oraz zmiany w zapisie fal mózgowych były opisywane w ciężkich przypadkach hipoglikemii którym towarzyszyła utrata przytomności oraz drgawki. Z badań przeprowadzonych wśród dzieci oraz nastolatków gorsze wyniki testów neuropsychologicznych wyszły u dzieci z cukrzycą przed 5 rokiem życia ( miała to związek z większą ilością higoglikemii ). Jednakże gdy te osoby zostały poddane testom w wieku dorosłym ich badania nie odbiegały od grupy kontrolnej ludzi bez cukrzycy. Wskazuje to na brak uszkodzeń neurologicznych. Gorsze wyniki zostały zaobserwowane w grupie nastolatków z wysokimi stężeniami glukozy we krwi.