Wybierz język witryny

Problemy w cukrzycy

Czy można umrzeć z powodu hipoglikemii

Mając chore dziecko na cukrzycę czasami może pojawić się pytanie czy dziecko może umrzeć z powodu hipoglikemii. Jednakże, to prawie nigdy się nie zdarza i zawsze próbujemy zapobiegać nocnym niedocukrzeniom poprzez jedzenie posiłku wieczorem lub przed snem. Niezwykle rzadko zdarzało się znaleźć rano martwe dziecko z cukrzycą.

U dzieci zwłaszcza małych zarówno chorych na cukrzycę jak i zdrowych pojawia się zjawisko nazywane "syndromem śmierci łóżeczkowej". Spowodowane jest to zazwyczaj zaburzeniami rytmu serca. U osoby chorej na cukrzycę ciężka hipoglikemia może w rzadkich przypadkach uruchomić arytmię.

Najprawdopodobniej nocne zgony spowodowane są mylnym wstrzyknięciem szybko działającego analogu insuliny zamiast wieczornej dawki insuliny o pośrednim lub długim działaniu. U nastolatków i dorosłych biorących na noc duże dawki insuliny, nie należy do rzadkości nabranie insuliny z niewłaściwej fiolki lub pomylenie wstrzykiwacza. Wówczas kończy się to ciężką hipoglikemią a niekiedy nawet śmiercią.