Wybierz język witryny

Problemy w cukrzycy

Jak stres działa na cukrzycę?

Mimo że stres jest normalną częścią naszego życia, od dawna uznaje się, że może on zaburzać kontrolę cukru we krwi.
Stres wpływa na przemianę glukozy, powoduje że zwiększa się jej stężenie we krwi oraz działa na komórki hormonów takich jak glukagon, kortyzol. Dodatkowo hormony stresowe powodują zwiększenie zawartości kwasów tłuszczowych oraz ciał ketonowych w naszym organizmie.
W cukrzycy reakcja na stres nie działa dobrze, ponieważ insulina nie zawsze jest dostępna aby umożliwić dostarczenie energii do komórek naszego organizmu przez co rośnie poziom glukozy w naszym organizmie.
Stwierdzono, że zarówno psychiczny i fizyczny stresu może powodować podwyższenie poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą.
W dodatku jeżeli żyjesz w dużym stresie możesz utracić kontrolę nad cukrzycą i spowodować zaburzenie uregulowanego trybu życia i leczenia. Może dojść do zaniedbań w samokontroli co spowoduje że twoja cukrzyca stanie się rozchwiana.
Zmniejszenie stresu może niewątpliwie pomóc ludziom z obu typach cukrzycy, aby lepiej dbać o siebie. Bardzo ważne jest wyjaśnienie problemu, unikania sytuacji stresowych, odpoczynek oraz nauczenia się pokonywania swoich problemów.