CIEKAWOSTKI

Niskie wskaźniki zachorowania na choroby nerek

W norweskim badaniu z udziałem dorosłych którzy zachorowali na cukrzycę typu 1 jako dzieci zaobserwowano bardzo niskie wskaźniki chorób nerek. Schorzenie nerek w stadium końcowym (ESRD) jest jednym z najpoważniejszych powikłań cukrzycy typu 1, więc wyniki te stanowią dobrą wiadomość dla chorych na cukrzycę.Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo przeprowadzili badania na 7871 osobach dorosłych z cukrzycą typu 1 rozpoznaną w wieku poniżej 15 lat. Badania kontrolne kontynuowano przez okres do 42 lat dopóki pacjenci nie rozwinęli ESRD, nie zmarli lub nie wyemigrowali. Dane zostały oparte na Norweskim Rejestrze Diabetologicznych Dzieci z którego naukowcy oszacowali częstość występowania ESRD. Okres obserwacji zakończył się w listopadzie 2015 r. Łącznie 103 osoby rozwinęły ESRD. Średni czas od rozpoznania cukrzycy do ESRD wynosił 25,9 lat. U osób z cukrzycą typu 1 od 40 lat częstość występowania ESRD wynosiła około 1 na 20 (5,3%). Wykazano, że ryzyko ESRD jest wyższe wśród osób zdiagnozowanych pomiędzy 10-14 rokiem życia w porównaniu z osobami diagnozowanymi przed 10 rokiem życia. Dodatkowo wykazano, że mężczyźni mają nieco wyższe ryzyko niż kobiety.Osoby z cukrzycą typu 1 mogą opóźnić lub nawet zapobiec rozwojowi ESRD utrzymując dobry poziom glukozy we krwi oraz ciśnienie krwi w normie.

Uczestnictwo w corocznych kontrolach cukrzycy ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wczesnego rozpoznania wszelkich oznak powikłań i rozpoczęcia leczenia w celu zapobiegania progresji.

Na początku 2015 roku amerykańscy naukowcy odkryli, że osoby z cukrzycą typu 1 mają unikalne wzorce zapalne, które można zbadać w celu zapobiegania lub opóźnienia cukrzycowej choroby nerek.