CIEKAWOSTKI

Sztuczna trzustka z zamkniętą pętlą

Testowana sztuczna trzustka to "układ dostarczania insuliny w zamkniętej pętli", określany jako sztuczna trzustka w zamkniętej pętli.
Na Uniwersytecie Cambridge prowadzone są badania nad systemem zamkniętej pętli: urządzenie jest obecnie testowane na ludziach w domowych warunkach.
Składa się z zewnętrznie użytej pompy insulinowej, która komunikuje się bezprzewodowo z CGM (sensor monitoringu glukozy) umieszczony w skórze. CGM mierzy poziom cukru we krwi, a wynik jest podawany do małego komputera, który oblicza ile insuliny musi być dostarczone przez pompę insulinową. Dawka jest następnie dostarczana do organizmu.
W 2016 r. Komisja Europejska ogłosiła, że ​​sfinansuje test próbny w Cambridge University dotyczący tego, czy sztuczna trzustka może pomóc małym dzieciom w leczeniu cukrzycy typu 1.

Medtronic należy do innych zespołów badawczych zajmujących się dostarczaniem insuliny w zamkniętej pętli. Firma biofarmaceutyczna opublikowała dane we wrześniu 2016 r., Wykazując pozytywne wyniki z hybrydowego systemu zamkniętego; w marcu 2015 roku uruchomili sztuczną trzustkę MiniMed 640G w Wielkiej Brytanii.