CIEKAWOSTKI

Spadek zachorowania na cukrzycę typu 1 u osób ze szczepieniem przeciw rotawirusom

Wyniki badań wskazują, że wprowadzenie rutynowej szczepionki w Australii spowodowało spadek częstości występowania choroby autoimmunologicznej.
Spadek zachorowalności na cukrzycę typu 1 u dzieci w Australii może być związany z wprowadzeniem rutynowej szczepionki przeciwko rotawirusowi, tak wynika z badania opublikowanego 22 stycznia w JAMA Pediatrics. Korzystając z danych obserwacyjnych, naukowcy z Melbourne odkryli, że od momentu wprowadzenia szczepionki w Australii w 2007 r. spadły wskaźniki cukrzycy u niemowląt. Odkrycie, które ma związek z poprzednimi badaniami świadczącymi, że zakażenie rotawirusem jest czynnikiem ryzyka dla zaburzenia autoimmunologicznego.
"Choć nie jest to rozstrzygające, nasze najnowsze badanie sugeruje, że zapobieganie zakażeniom rotawirusem u australijskich niemowląt poprzez szczepienie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1", mówi współautor badań Len Harrison z Waltera i Eliza Hall Institute.
Zespół donosi, że liczba przypadków cukrzycy typu 1 wśród dzieci poniżej czwartego roku życia stale rośnie od lat 80.
"Dwadzieścia lat temu zespół naukowców ujawnił związek między pojawieniem się markerów immunologicznych u chorych na cukrzycę typu 1 a zakażeniem rotawirusem" - mówi Harrison w swoim oświadczeniu. "Późniejsze badania w modelach laboratoryjnych sugerowały, że infekcja komórek trzustki przez rotawirus może wywoływać atak immunologiczny przeciwko komórkom produkującym insulinę - podobnie jak w cukrzycy typu 1."
Federico Martinon-Torres, naukowiec z Hospital Clínico Universitario de Santiago i Instituto de Investigacion Sanitaria de Santiago w Hiszpanii, który nie był zaangażowany w pracę, zauważa w wiadomości e-mail dla agencji Reuters, że wyniki badań przedstawiają istniejące dowody na istnienie powiązań między infekcjami wirusowymi a autoimmunologicznymi.
"Rotawirus jest związany ze zwiększoną częstością występowania celiakii i cukrzycy typu 1". Reakcja zapalna przeciw rotawirusowi we wczesnych stadiach dojrzewania immunologicznego jest związana z rozpadem tolerancji i dysregulacją immunologiczną."