CIEKAWOSTKI

Wibracje całego ciała mogą zmniejszyć stan zapalny w cukrzycy typu

Wibracje przenoszone na ludzkie ciało mogą prowadzić do zmniejszenia stanu zapalnego u osób z cukrzycą typu 2, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w USA.

Wibracje całego ciała o dowolnej częstotliwości są wysyłane do osoby, a maszyny do ćwiczeń w domu czy na siłowni oferują doświadczenie tej techniki.

Naukowcy z Medical College of Georgia i Dental College of Georgia z Augusta University twierdzą, że regularne stosowanie wibracji całego ciała może prowadzić do poprawy zdrowia jelit i zmniejszenia stanu zapalnego.

Zgodnie z wynikami badań na myszach wibracje mogą również zwiększyć sposób, w jaki organizm wykorzystuje glukozę jako źródło energii. Badanie wykazało, że mikrobiom - zbiór mikroorganizmów, które wspomagają trawienie i mogą chronić przed atakującymi patogenami - został zmieniony po wibracjach całego ciała.

W szczególności wibracje doprowadziły do ​​zwiększenia odpowiedniego rodzaju makrofagów, komórek odpowiedzialnych za promowanie lub zapobieganie stanom zapalnym.

Odkrycia wykazały również wzrost bakterii odpowiedzialnej za wytwarzanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, co może wspierać lepsze wykorzystanie glukozy. Ta bakteria jelitowa, zwana Alistipes, wzrosła 17 razy w wyniku wibracji.

Naukowiec dr Jack Yu powiedział, że te krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe są również „bardzo dobre” w zmniejszaniu stanu zapalnego w jelitach.

Podczas eksperymentów naukowcy próbowali dozować dawkę tej bakterii wraz z mniejszym reżimem wibracji całego ciała, który obejmował 10 minut zamiast 20 minut pięć dni w tygodniu.

Wyniki wykazały, że to podejście zadziałało. Naukowcy doszli do wniosku, że wraz ze wzrostem Alistipes zużycie glukozy i mieszanka makrofagów również uległy poprawie.