Wybierz język witryny

CIEKAWOSTKI

Koronawirus: czy powinienem się martwić?

Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektórzy ludzie zarażają się, ale nie mają żadnych objawów i nie czują się źle.

Jakie jest ryzyko?

Aktualne raporty wskazują, że choroba wywołana wirusem jest na ogół łagodna, zwłaszcza u dzieci i młodych dorosłych. W większości przypadków osoby zarażone wirusem wracają do zdrowia po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Uważa się, że dotyczy to około 80% osób dotkniętych chorobą. Osoby starsze, osoby z upośledzonym układem

odpornościowym i osoby z podstawowymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub duża nadwaga, są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia poważnej choroby.

Szacuje się, że około 1 na 6 osób, które zarażą się COVID-19, poważnie zachoruje i będzie miało trudności z oddychaniem. Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu powinny zwrócić się o pomoc lekarską.

Czy powinienem się bać ?

Martwienie się o to jak epidemia COVID-19 wpływa na nas lub ludzi wokół nas jest całkiem normalne.

Koronawirus i cukrzyca

Przedstawione poniżej mechanizmy zapobiegawcze są przydatne, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia i kontrolować rozprzestrzenianie się.

Cukrzyca może zwiększyć podatność na choroby. Jest to jeden z podstawowych stanów, które są związane z wystąpieniem cięższych objawów u osób dotkniętych koronawirusem. Istnieją jednak kroki, które należy podjąć, aby dobrze kontrolować poziom glukozy we krwi, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowania. Dobre odżywianie, regularne badanie poziomu cukru we krwi, zmniejszenie stresu i dużo snu mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Szef opieki diabetologicznej powiedział : „Koronawirus może powodować komplikacje u osób z cukrzycą. „Jeśli masz cukrzycę i masz objawy, takie jak kaszel, wysoka temperatura i duszność, musisz uważnie monitorować poziom cukru we krwi i zadzwonić do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

A to kilka drobnych rad aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem Istnieją działania, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem i pomóc ograniczyć jego rozprzestrzenianie się wśród społeczności.

1. Regularnie myj ręce

Może się to wydawać proste, ale regularne mycie rąk jest ważne, ponieważ może pomóc zabić wszelkie wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.Należy dokładnie myć ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund. Zwróć uwagę na obszary, które możesz przegapić, w tym na grzbiet dłoni, między palcami i wokół paznokci. Zaleca się umycie rąk po powrocie do domu lub przed i po pracy.

2. Zachowaj dystans

Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które są chore. Zachowanie odległości co najmniej 1 metra (3 stopy) między sobą a każdym, kto kaszle / kicha, jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.

3. Dbaj o higienę

Podczas kaszlu lub kichania pamiętaj o zakrywaniu ust i nosa. Nie powinieneś do tego używać rąk. Zasłanianie ust i nosa chusteczką lub w zgięty łokieć jest bardziej odpowiednie. Ważne jest, aby natychmiast wyrzucić zużyte chusteczki higieniczne, a następnie dokładnie umyć ręce.

4. Trzymaj ręce z dala od twarzy

Nasze dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą przenosić wirusa z powierzchni do organizmu. Prostym krokiem, aby zminimalizować to ryzyko, jest unikanie dotykania oczu, nosa lub ust, jeśli Twoje ręce nie są czyste.

5. Bądź na bieżąco i postępuj zgodnie z oficjalnymi radami

Rozprzestrzenianie się koronawirusa to ciągła sytuacja. Ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami oraz chronić siebie i inne osoby przed COVID-19 zgodnie z zaleceniami lekarza, krajowego i lokalnego organu zdrowia publicznego.