CIEKAWOSTKI

Szczepionka przeciw grypie zapewnia również istotną ochronę przed COVID-19

Szczepionka przeciw grypie zapewnia również istotną ochronę przed COVID-19, twierdzą naukowcy.

Według komitetu do praw szczepień szczepienie jest corocznie dostępne dla osób z grupą wysokiego ryzyka, takich jak osoby powyżej 65 roku życia, małe dzieci oraz osoby z ciężkimi chorobami przewlekłymi, takimi jak astma lub niewydolność serca.

Jednak w tym roku szczepionka została rozszerzona poza normalną grupę ryzyka i jest również oferowana osobom w wieku od 50 do 64 lat, dzieciom w pierwszej klasie szkoły średniej i wszystkim, którzy chronią się przed koronawirusem.

W niedawno opublikowanych badaniach znaleziono dowody sugerujące, że szczepionka może również zapewniać ochronę przed COVID-19.

W dwóch badaniach przeprowadzonych z udziałem ponad 100 000 osób stwierdzono, że szczepionka zmniejszyła liczbę hospitalizacji związanych z koronawirusem.„Oznacza to, że szczepionka przeciw grypie jest teraz również bronią w zakresie zapobiegania koronawirusowi. Jest to potencjalnie jeden z niewielu skutecznych środków, jakie możemy podjąć tej zimy ”.W innym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Vaccines, stwierdzono, że na obszarach, w których liczba przypadków szczepienia przeciwko grypie wynosi 70%, liczba zgonów z powodu COVID-19 wyniosła nie więcej niż 10 na 100 000 mieszkańców.Profesor powiedział: „Wydaje się, że szczepionki uczą układ odpornościowy reagowania na koronawirusa, a nie tworzą nowe przeciwciała lub limfocyty T do walki z infekcją - tak zwykle działa szczepionka przeciwko konkretnemu patogenowi”.