CIEKAWOSTKI

Brązowy tłuszcz chroni przed cukrzycą typu 2

Odkryto, że brązowy tłuszcz chroni przed cukrzycą typu 2.

Ludzie, którzy przechowują brązowy tłuszcz, są mniej narażeni na rozwój chorób metabolicznych takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, udar. W przeciwieństwie do białego tłuszczu, który magazynuje kalorie, brązowy tłuszcz jest tkanką, która spala energię. Amerykański zespół badawczy chciał zbadać wszelkie potencjalne korzyści zdrowotne jakie może on przynieść. Dieta śródziemnomorska zmniejszyła ryzyko cukrzycy typu 2 o 30% „Jestem w remisji cukrzycy typu 2 po 23 latach”

Jednak ten rodzaj skanowania jest rutynowo używany do badań raka, a pierwszy autor badania, dr Tobias Becher, wiedział, że kiedy wykrywa się brązowy tłuszcz, radiolodzy zawsze go zapisują i nie powinien być mylony z jakimkolwiek guzem. Dr Becher, instruktor badań klinicznych na Uniwersytecie Rockefellera, powiedział: „Zdaliśmy sobie sprawę, że może to być cenne źródło informacji, które pomoże nam rozpocząć badanie na temat brązowego tłuszczu w skali populacji”. Receptory aktywowane w komórkach brązowego tłuszczu mogą prowadzić do leczenia cukrzycy typu 2 i otyłości. Iryzyna pomaga spalać kalorie poprzez brązowy tłuszcz.

Zespół przeanalizował ponad 130 000 skanów i stwierdził że brązowy tłuszcz obecny jest u prawie 10% osób. Dalsze badania wykazały, że choroby przewlekłe były mniej rozpowszechnione wśród osób, u których wykryto brązowy tłuszcz. Naukowcy stwierdzili, że wśród nich tylko 4,6% miało cukrzycę typu 2, w porównaniu z 9,5%, którzy nie mieli brązowego tłuszczu. Wysoki poziom cholesterolu stwierdzono u 18,9% osób z brązową tkanką tłuszczową w porównaniu z 22,2% osób bez. Profesor asystent Paul Cohen, starszy lekarz z Rockefeller University Hospital oraz autor badania, powiedział: „Rozważamy możliwość, że brązowa tkanka tłuszczowa nie tylko zużywa glukozę i spala kalorie, a być może faktycznie uczestniczy w przekazywaniu sygnałów hormonalnych do innych narządów.

„Naturalnym pytaniem, które każdy sobie zadaje jest:„ Co mogę zrobić, aby uzyskać więcej brązowego tłuszczu? ”„ Nie mamy jeszcze dokładnej odpowiedzi na to pytanie, ale w nadchodzących latach będzie to ekscytująca przestrzeń do zbadania przez naukowców. ” Zespół planuje teraz dalsze badanie odnośnie roli brązowego tłuszczu i wszelkich innych korzyści zdrowotnych, jakie może on przynieść.

Więcej informacji na temat brązowego tłuszczu.