Wybierz język witryny

CIEKAWOSTKI

Regularne spożywanie produktów pełnoziarnistych zmniejsza ryzyko chorób serca

Regularne spożywanie produktów pełnoziarnistych zmniejsza ryzyko chorób serca

Nowe badania pokazują, że osoby, które często spożywają produkty pełnoziarniste, rzadziej cierpią na choroby serca.

Amerykańscy naukowcy badali czy produkty pełnoziarniste obniżają ryzyko chorób serca, analizując w jaki sposób wpływają na powiązane czynniki ryzyka takie jak większy obwód talii, wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cukru we krwi, trójglicerydy i wzrost poziomu cholesterolu.

Odkrycia pokazują, że obniżony poziom cukru we krwi, obniżone ciśnienie krwi i mniejszy obwód talii były bardziej widoczne u dojrzałych dorosłych, którzy regularnie jedzą produkty pełnoziarniste w porównaniu z tymi którzy tego nie robią.

Naukowcy zbadali ponad 3000 uczestników w średnim i starszym wieku, którzy spożywają trzy lub więcej porcji pełnych ziaren dziennie lub mniej niż połowę porcji dziennie. Pojedyncza kromka pełnoziarnistego chleba lub filiżanka pełnoziarnistych płatków zbożowych to tylko niektóre przykłady porcji pełnoziarnistych.

W ramach badania uczestnicy musieli wypełniać ankietę dietetyczną co cztery lata.

Na podstawie tych danych naukowcy odkryli, że średni obwód talii osób, które nie jedzą regularnie produktów pełnoziarnistych, wzrósł o ponad 2,5cm, podczas gdy u osób, które codziennie jedzą produkty pełnoziarniste, odnotowano tylko 1 cm wzrostu talii.

Ponadto poziom cukru we krwi i poziom ciśnienia krwi były znacznie niższe u osób, które często jedzą produkty pełnoziarniste w porównaniu do osób, które tego nie robią.

Spożywanie produktów pełnoziarnistych w ramach zdrowej diety zapewnia korzyści zdrowotne wykraczające poza pomaganie nam w utracie lub utrzymaniu wagi jak się starzejemy.

Obecność błonnika pokarmowego w pełnych ziarnach może mieć działanie sycące, a magnez, potas i przeciwutleniacze mogą przyczyniać się do obniżenia ciśnienia krwi.

W szczególności rozpuszczalny błonnik może mieć korzystny wpływ na skoki cukru we krwi po posiłku.