Wybierz język witryny

CIEKAWOSTKI

Przełom w leczeniu cukrzycy typu 1 - nowy lek Tzield

17 listopada została zatwierdzona przez FDA terapia biologiczna opóźniająca wystąpienie cukrzycy typu 1. Jest to pierwsza terapia dopuszczona przez FDA do zapobiegania cukrzycy typu 1. Lek został zatwierdzony pod marką Tzield i będzie podawany we wlewie dożylnym.

Tzield ma zadanie powstrzymać chorobę zanim pojawią się jej objawy.  Zatrzymuje proces choroby autoimmunologicznej i leżącego u jej podstaw zniszczenia komórek beta.
Według ekspertów problemem będzie znalezienie osób które potrzebują tej terapii. Ponieważ lek jest zatwierdzony dla tych, którzy nie mają żadnych objawów choroby. Jak wskazują badania, 85 proc. dzisiejszych diagnoz dotyczy pacjentów gdzie w rodzinie nikt nie chorował na cukrzycę typu 1.
Lek może być stosowany u osób w wieku od 8 lat, które są w drugim stadium cukrzycy typu 1. Dotyczy to więc pacjentów, którzy mają nieprawidłowy poziom cukru we krwi, ale ich organizm nadal może wytwarzać insulinę.
Leczenie obejmuje 14-dniowy cykl infuzji z których każdy trwa od 30 do 60 minut. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi zgłaszanymi przez uczestników badania klinicznego były niski poziom białych krwinek i limfocytów, wysypka i ból głowy.