Wybierz język witryny

CIEKAWOSTKI

Profilaktyka kluczem w leczeniu stopy cukrzycowej

Stopy należy myć w letniej wodzie, a po namydlaniu dokładnie ją spłukać usuwając ślady mydła, następnie dokładnie osuszyć miękkim ręcznikiem i ewentualnie nałożyć krem. Co się tyczy paznokci nie powinny być dłuższe niż palce. Nie należy chodzić boso oraz trzeba chronić stopy przed urazem. Skarpety powinny być bawełniane najlepiej z dodatkiem srebra.
Pacjent z cukrzycą powinien nosić obuwie często o numer większe, dostatecznie szerokie aby stopy miały dość miejsca.  Nie mogą to być buty utrudniające stopie „oddychanie”.
W przypadku gdy pacjent zauważy pęknięcia skóry  oraz inne uszkodzenia to powinien natychmiast zdezynfekować te miejsce wodnym roztworem merkurochromu następnie okryć uszkodzenie gazą po czym udać się do lekarza.  U osób z cukrzycą usuwanie modzeli (nagniotków) wiąże się z zabiegiem medycznym.
Osoby z neuropatią cukrzycową szczególnie muszą zwracać uwagę na swoją skórę  ponieważ staje się ona mniej czuła, traci się poczucie bólu, temperatury.  Wówczas brakuje naturalnego systemu ostrzegawczego co powoduje że ciepła kąpiel lub chłód mogą uszkodzić skórę.
Lecznicze ćwiczenia stóp mają pozytywny wpływa na zapobieganie powstawianiu  zespołu stopy cukrzycowej.  Jednym z takich ćwiczeń jest chwytanie i podnoszenie przy pomocy stopy gazety co powoduje korzystny wpływ na stan czynnościowy stopy.
Podsumowując odpowiednie wyrównanie metaboliczne cukrzycy, aktywna higiena, pielęgnacja, obserwacja, ćwiczenia stóp powoduje że ryzyko utraty stopy bardzo zmniejsza się a nawet maleje do zera.