CIEKAWOSTKI

Insulina wziewna alternatywą dla leczenia cukrzycy

Dlaczego organizm niszczy własne komórki, do końca nie wiadomo, pewną rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki genetyczne. Insulina stanowi jeden z najważniejszych hormonów ludzkiego organizmu.
Dzięki niej do komórek wnikają substancje odżywcze, przede wszystkim cukry – glukoza, a także białka oraz tłuszcze. Dzięki insulinie glukoza przechodzi z krwi do komórek, gdzie jest „spalana”, co powoduje uwolnienie energii niezbędnej do funkcjonowania naszego organizmu.
W przypadku braku insuliny glukoza nie może być zużywana przez komórki, pozostaje w dużym stężeniu we krwi. Cukrzyca typu 1 może się ujawnić po chorobie, zwłaszcza wirusowej, w wyniku stresu lub bez żadnego powodu. Ten typ cukrzycy występuje w większości u ludzi młodych (ale nie tylko) oraz u dzieci i najczęściej diagnozowany jest pomiędzy 12. a 15. Rokiem życia. Do charakterystycznych objawów tej choroby należą: częste oddawanie moczu, silne pragnienie, utrata wagi przy dużym apetycie, oprócz tego zaburzenia widzenia, sucha skóra, senność i zmęczenie, w moczu pojawia się glukoza i ciała ketonowe. W skrajnych przypadkach w oddechu wyczuwalny jest zapach acetonu. Jedynym sposobem leczenia cukrzycy typu 1 jest codzienne podawanie insuliny, bardzo ważne jest również właściwe odżywianie i wysiłek fizyczny.  Leczenie insuliną jest konieczne do końca życia. Aby jak najlepiej naśladować wydzielanie insuliny przez organizm, stosuje się preparaty insuliny o różnym czasie działania. Dawki leku muszą być ściśle dostosowane do poziomu cukru we krwi. Ostatnie 30 lat przyniosło wiele zmian w leczeniu insuliną. Dużym osiągnięciem było zastąpienie insulin pochodzenia zwierzęcego insulinami ludzkimi, mającymi identyczny skład jak te w ludzkim organizmie, produkowanymi za pomocą organizmów genetycznie modyfikowanych. Insulinę podaje się podskórnie za pomocą strzykawek, penów insulinowych lub pompy insulinowej. Nie istnieją doustne preparaty insuliny, ponieważ jak każde białko jest trawiona w przewodzie pokarmowym. Nowość w insulinoterapii stanowi insulina wziewna, podawana za pomocą prostego aparatu do inhalacji. Wyniki aktualnych badań są obiecujące i dają nadzieję, że w niedługim czasie insulina wziewna stanie się alternatywą dla zastrzyków.
Prawidłowe leczenie cukrzycy wydłuża życie chorego, pozwala na uniknięcie lub znaczne oddalenie powikłań oraz prowadzenie swobodnego, aktywnego życia.