Wybierz język witryny

Cukrzyca a ciąża

Dieta osoby z rozpoznaną cukrzycą spodziewającej się dziecka powinna zapewnić podaż odpowiedniej ilości substancji odżywczych.
Ilość dozwolonych kalorii jest zależna od masy ciała, wieku, wzrostu oraz aktywności fizycznej. Najlepiej ustalić to indywidualnie z lekarzem lub dietetykiem.
Ogólnie powinna dostarczać około 35 kcal/kg należnej masy ciała (należna masa ciała oznacza taką masę jaka jest odpowiednia dla naszego wzrostu, czyli osoby z nadwagą nie mogą sugerować się obecną masą ciała ale tą, która jest dla nich odpowiednia), czyli około 1500-2400 kcal/dobę. U pacjentek z nadwagą mimo ciąży zaleca się dobrze zbilansowaną dietę niskokaloryczną. Przyrost masy ciała w ciąży powinien wynosić 8-12 kg, w zależności od wyjściowej masy ciała. Dla BMI > 29 kg/m^2 około 7-8 kg, dla BMI < 20 kg/m^2 nawet 18 kg.
Dieta powinna składać się z 40-50 % węglowodanów, 30% białka (1,3 g/kg masy ciała),
20-30 % tłuszczów (50/50% nasyconych i nienasyconych).
W trakcie ciąży glukoza jest w sposób ciągły transportowana do dziecka. Zarówno jej nadmiar jak i niedobór jest niekorzystny. Przy niedostatecznej podaży węglowodanów łatwo może dojść hipoglikemii. Możemy się przed tym bronić spożywając często a w małych ilościach posiłki składające się z węglowodanów złożonych nie zapominając również o wieczornej przekąsce. Wysokie poziomy cukru będą powodowały w płodu nadmierną produkcję insuliny, która jako hormon anaboliczny będzie się przyczyniał do rozwoju makrosomii (waga przy urodzeniu ponad 4 kg lub ponad 95 percentyl).
Ogólnie warto sobie zapamiętać informacje:
• jedz 3 główne posiłki oraz 3 -4 przekąski również przed snem
• unikaj słodyczy i węglowodanów prostych (trzeba również ograniczyć owoce i raczej zastąpić je warzywami)
• unikaj produktów o wysokim indeksie glikemicznym
Stosuj się zaleceń indywidualnych ustalonych przez lekarza lub dietetyka.