Wybierz język witryny

Stosowanie ziół w cukrzycy

W jednym z artykułów na jaki natknąłem się na temat stosowania ziół u chorych na cukrzycę było napisane że zioła nie mają żadnego wpływu przy cukrzycy wymagającej stosowania insuliny.
W dzisiejszych czasach rynek nasz jest zalany różnymi preparatami mającymi rzekomo wywierać korzystny wpływ przy leczeniu cukrzycy i tak też jest z ziołami które w pewnym stopniu obniżają poziom glukozy we krwi. Przy stosowaniu ziół trzeba szczególnie uważać ponieważ na każdego człowieka mogą wywierać różny wpływ i spowodować różne objawy.
To nie znaczy, że niektóre z ziół nie mają właściwości korzystnych dla diabetyków.

Zioła i pochodne roślinne wymienione poniżej zostały zatrudnione tradycyjnie przez tubylców w leczeniu cukrzycy.

Allium sativum
jest bardziej znana jako czosnek i uważa się że posiada właściwości poprawiające mikro krążenie.

Chociaż niewiele badań stosowania insuliny z Allium dały pozytywny wpływ na stężenie glukozy we krwi. Allium może powodować zmniejszenie stężenia glukozy we krwi i zwiększyć wydzielanie insuliny. Dane na ten temat są znikome i potrzebne są dalsze badania.

Aloe vera

Aloe Vera jest powszechnie znaną rośliną rosnącą w suchych krajach przypominającą kaktusa. Aloes jest stosowany jako balsam do opalania, w leczeniu oparzeń oraz wspomagania gojenia się ran. Aloe vera może być w stanie obniżyć poziom glukozy we krwi na czczo i poprawić stężenie HbA1c.

Bauhinia forficata i Myrcia uniflora

Bauhinia forficata rośnie w Ameryce Południowej i jest stosowany w kuracjach ziół brazylijskich. Myrcia uniflora jest również powszechnie stosowane w Ameryce Południowej. Badania z wykorzystaniem ziół jako naparów herbacianych sugerują że ich działanie hipoglikemizujące są przereklamowane.

Coccinia indica

Coccinia indica jest również znana jako 'tykwa' i rośnie dziko na całym subkontynencie indyjskim. Tradycyjnie stwierdzono że zioło posiada właściwości naśladujące działanie insuliny. Istotne zmiany w kontroli glikemii były zgłaszane w badaniach z udziałem coccinia Indica, ale eksperci uważają że należy dokładniej je przeanalizować.

Żeń-szeń
W niektórych badaniach wykorzystujących Żeń-szeń amerykański, wykazano że maleje stężenie glukozy na czczo we krwi.  W niektórych dziedzinach roślin, zwłaszcza gatunki Panax są mianem "panaceum". Podobnie jak z wielu ziół stosowanych na całym świecie w leczeniu cukrzycy, kolejne długoterminowe badania są potrzebne aby sprawdzić skuteczność żeń-szenia.

Gymnema sylvestre

Gymnema sylvestre to roślina rosnąca w tropikalnych lasach południowej i środkowej Indi i jest związana ze znacznym obniżeniem stężenia glukozy we krwi. Niektóre badania stosowane na zwierzętach wykazały regenerację komórek Langerhansa i zwiększenie funkcji komórek beta.

Momordica charantia

Momordica charantia ma różne nazwy i pochodzi z niektórych obszarów Azji, Indii, Afryki i Ameryki Południowej. Charantia jest również znana jako Karela, karolla oraz melona gorzkiego. Zioło może być przygotowane w różny sposób i może być w stanie pomóc diabetykom w zwiększeniu wydzielania insuliny oraz innych procesów.
Stosowanie zioła wykazało duży wpływ na poziom glukozy we krwi.

Ocimum sanctum

Ocimum sanctum to zioło które w badaniach wykazało pozytywny wpływ na poziom glukozy po posiłku i na czczo, a eksperci przewidują, że zioło może poprawić funkcjonowanie komórek beta oraz ułatwić proces wydzielania insuliny.

Opuntia streptacantha

Opuntia streptacantha (Nopal) jest powszechnie znany jako kolczasty kaktus gruszkowy rosnący w suchych regionach. Badania na zwierzętach wykazały znaczący spadek w poposiłkowej glikemii i HbA1c. W celu sprawdzenia poprawności kaktusa jako skutecznego środek wspomagającego przy leczeniu chorych na cukrzycę potrzene są długoterminowe badania kliniczne.

Silibum marianum

Silibum marianum jest również znany jako ostropestu i jest członkiem rodziny astrowatych. Sylimaryna zawiera wysokie stężenie flawonoidy i antyoksydanty z których niektóre mogą mieć korzystny wpływ na insulinooporność.

źródło: www.diabetes.co.uk