Wybierz język witryny

Odchuadzanie w cukrzycy typu 2

Pozbycie się zbędnych kilogramów wagi ciała przyczynia się do poprawy stężenia cukru we krwi.

Zmniejszenie ciężaru ciała pozwala zmniejszyć dawki, a czasem nawet uniknąć stosowania leków – insuliny lub tabletek. Schudnięcie sprzyja także złagodzeniu innych dolegliwości związanych z nadwagą, takich jak bóle kręgosłupa i stawów, wysoki poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze. Nie należy tracić na wadze więcej niż 1 kilogram w ciągu tygodnia, idealne tempo odchudzania to 1-3 kg na miesiąc.

Powszechnie wiadomo, że najskuteczniejszym sposobem walki z nadwagą jest zmniejszenie ilości spożywanych pokarmów. Zastanów się, czy potrafisz wymienić produkty, których jesz więcej niż to konieczne (np. Pieczywo, ciastka, mięso, wędliny, sery, ziemniaki, makaron, ryż, desery). Staraj się zmniejszyć ich porcje o połowę. Jeśli chcesz schudnąć musisz na jakiś czas zrezygnować z napojów alkoholowych (piwo, wino, likiery, itp.).

Nawet jeśli jadasz niewiele i w ogóle nie używasz napojów zawierających alkohol, to nadal możliwe jest, że nie dostrzegasz jakiegoś źródła zbędnych kalorii.

Spróbuj przez 2 lub 3 kolejne dni dokładnie zapisywać wszystko co jesz i pijesz oraz w jakich ilościach. W wielu przypadkach ten sposób pozwala na zauważenie, dotąd niedostrzegalnych dla ciebie, dodatkowych źródeł kalorii (są to tzw. Błędy dietetyczne). Koniecznie podczas najbliższej wizyty porozmawiaj z twoim lekarzem o swoich notatkach.

O ostatecznym skutku odchudzania się decydują dwa etapy:

Trzeba zacząć od tego, by przez określony okres czasu jeść mniej niż dotąd, natomiast etap drugi polega na jedzeniu odpowiedniej ilości kalorii, tak aby utrzymać osiągniętą, zmniejszoną masę ciała. Oznacza to, że nadal trzeba uważać by nie powrócić do poprzednich nawyków jedzeniowych i by ponownie nie przybrać na wadze.

Kilka rad pomocnych w odchudzaniu się:

✔ staraj się jeść niewiele i nie jadać do syta. Główne posiłki nie powinny być obfite lecz dodatkowo możesz zjadać 1-2 małe przekąski w ciągu dnia (II śniadanie, podwieczorek).

✔ jeśli wybierasz się na zakupy lub przyjęcie, a jesteś głodny, to przed wyjściem z domu zjedz małą przekąskę (łatwiej ci będzie kontrolować swoje zachowanie).

w razie silnego głodu, gdy nie możesz poczekać do następnego posiłku – zawsze możesz zjeść jarzyny (np. pomidor, ogórek, marchew,zieloną sałatę).

✔ uważaj aby napoje, którymi gasisz pragnienie, nie były źródłem dodatkowych kalorii – pij wodę mineralną, herbatę lub kawę bez cukru albo inne napoje nie zawierające węglowodanów.

Pomorski Ośrodek Diagnostyki Medycznej

"PODIMED" Spółka z o.o.

NZOZ w Szczecinku

www.podimed.com.pl

✔ nie rób zapasów żywnościowych, twoja lodówka nie powinna być pełna. Nie narażaj siebie na dodatkowe pokusy i nie trzymaj w domu schowanych ciast, herbatników, czekoladek ani cukierków.

nigdy nie spiesz się przy jedzeniu. Zacznij od przygotowania odpowiedniej porcji posiłku, dopiero potem usiądź wygodnie przy stole i jedz powoli. Nie jadaj w „biegu”!

✔ przyzwyczajaj się do tego, by nie zjadać zawsze całej porcji, nie wahaj się pozostawić coś na talerzu.

✔ poproś swoją rodzinę i przyjaciół o wsparcie twojej decyzji aby schudnąć i pomoc w realizacji. Niektórzy obawiają się schudnąć, sądząc, że zostanie to potraktowane przez otoczenie jako objaw choroby. Rzeczywiście, nie planowane chudnięcie może wiązać się z chorobą (np. Źle kontrolowana cukrzyca lub ujawnienie się cukrzycy u dzieci). Natomiast zamierzone zmniejszenie wagi ciała sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

PAMIĘTAJ, ŻE: o wiele łatwiej jest schudnąć niż tę obniżoną wagę utrzymać.

* Bardzo pomaga w utrzymaniu obniżonej wagi ciała włączenie do codziennego planu zajęć regularnego wysiłku fizycznego. Zacznij od bardzo niewielkiego wysiłku stopniowo go zwiększając tak, abyś w końcu mógł bez trudu spacerować przez godzinę lub jeździć przez 1 godziny na rowerze. Do czasu, aż poprawi się twoja ogólna sprawność fizyczna nie podejmuj intensywnego, wyczerpującego wysiłku.

* Unikaj tłuszczu jak ognia!

Unikaj produktów bogatych w tłuszcze np. masła, margaryny, oleju, oliwy, żółtych serów, mięsa, tłustych wędlin, parówek,orzechów itp.

Źródło:

Elementarny Zestaw Edukacyjny w Diabetologii NOVOCARE