Wybierz język witryny

Jak zmniejszyć ból palców podczas badania glikemii

Pomiar glikemii z palca może sprawiać ból. Im więcej robisz badań poziomu cukru we krwi, tym większy ból. Mimo to, monitorowanie poziomu cukru we krwi jest kluczowym elementem leczenia cukrzycy - badania obejmujące ponad 5000 osób z cukrzycą wykazały, że ci, którzy testują poziom cukru we krwi regularnie mają lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi niż ci, którzy polegają wyłącznie na leczeniu cukrzycy. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zmniejszenie bólu, który towarzyszy temu badaniu. Więc jeśli ukłucie palca sprawia, że czujesz ból, to możesz wypróbować tych metod :

  • Boczna strona palca
    Badając poziom cukru we krwi, zazwyczaj celujesz prosto w czubek palca - to zdecydowanie bolesne. Podczas badania glikemii używaj tylko boków palca, gdzie jest lepszy przepływ krwi, a nie środka palca.
  • Rozgrzej swoje dłonie
    Badanie, gdy dłonie są zimne, może być bardziej bolesne niż gdy są cieplejsze. Aby rozgrzać palce, po prostu usiądź na nich na krótki czas lub użyj ciepłej wodą z mydłem. To spowoduje lepszy przepływ krwi. Uzyskanie kropli krwi jest wówczas mniej bolesne.
  • Dostosuj głębokość nakłuwacza
    Jeśli badanie poziomu cukru we krwi jest dla Ciebie bolesne, możliwe jest że Twój lancet jest ustawiony na wysoką wartość powodującą zbyt głębokie ukucie. Ważne jest aby prawidłowo ustawić głębokość i siłę lancetu. Musisz próbować różnych wartości głębokości wkłucia, zapewni Ci to mniej bolesne doświadczenie z badaniem cukru we krwi.
  • Nie używaj ściereczki alkoholowej
    Jeśli masz zwyczaj używania środka z alkoholem do dezynfekcji lub środka dezynfekującego na bazie alkoholu przed nakłuwaniem, spróbuj umyć ręce mydłem i wodą. Nie zalecane jest przecieranie skóry alkoholem, ponieważ alkohol jest środkiem który napina skórę i utrudnia pobranie próbki krwi. A to powoduje, że badanie poziomu cukru we krwi jest bardziej bolesne.
  • Regularnie zmieniaj palce
    Łatwo nabieramy zwyczaju używania tego samego palca do testowania poziomu cukru we krwi. Prowadzi to do zrogowacenia i powstawania blizn, nawet jeśli okaże się, że z osoby z grubszym naskórkiem odczuwają mniej bólu. Zamiast tego skorzystaj z porady, aby robić wkłucie po bokach palców za każdym razem używając innego palca. Testowanie kciuka jest również opcją, ale to zależy czy nie sprawi nam to problemów związanych z jego bólem.
  • Użyj świeżego lancetu (igły)
    Każdy nowy lancet wkuwa się solidnie i ostro. Ale jeśli użyjesz go wielokrotnie do badania poziomu cukru we krwi, jak to większość osób robi, może to spowodować problem z wkłuciem. Przyczyniać się to może do bólu palców. Spróbuj zmieniać regularnie lancet przy każdym badaniu poziomu cukru we krwi, aby zobaczyć, czy to zmniejsza ból.
  • Wybierz dla siebie najlepszy nakłuwacz
    Na rynku jest dostępnych mnóstwo nakłuwaczy umożliwiających wykonanie badania poziomu cukru we krwi w różnych miejscach ciała. Zastanów się nad zmianą, jeśli twój tester nie jest dla ciebie odpowiedni.
  • TestowanieOznacza to testowanie poziomu cukru we krwi na różnych częściach ciała, aby zobaczyć jak wygląda  poziomu cukru we krwi. Dobrze jest sprawdzić dłoń, udo, ramię lub inna część ciała by dać odpocząć swoim palcom.