Wybierz język witryny

Podstawowe zagadnienia

Zasady pielęgnacji stóp u ludzi z cukrzycą

Osoby z cukrzycą mają zwiększone ryzyko problemów związanych ze stopami, dlatego ważne jest odpowiednie dbanie o ich pielęgnację. Oto kilka zasad, które należy przestrzegać:

  1. Codzienna higiena stóp - należy codziennie myć stopy w ciepłej wodzie i dokładnie osuszać je, szczególnie między palcami.

  2. Nawilżanie skóry - stosowanie specjalnych kremów do pielęgnacji stóp, które pomagają utrzymać skórę nawilżoną i elastyczną.

  3. Regularne badanie stóp - pacjent z cukrzycą powinien regularnie sprawdzać stopę pod kątem drobnych uszkodzeń, pęknięć czy ran, które mogą prowadzić do powikłań.

  4. Noszenie odpowiednich butów - ważne jest noszenie wygodnych, dobrze dopasowanych butów, które nie powodują otarć ani ucisku na stopie.

  5. Unikanie chodzenia boso - osoby z cukrzycą powinny unikać chodzenia boso, szczególnie na twardym i szorstkim podłożu, aby uniknąć ewentualnych urazów.

  6. Regularne wizyty u specjalisty - pacjent z cukrzycą powinien regularnie odwiedzać specjalistę, który będzie monitorował stan stóp i pomagał w odpowiedniej pielęgnacji.

Przestrzeganie powyższych zasad jest kluczowe dla zapobiegania powikłaniom związanym ze stopami u pacjentów z cukrzycą. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak owrzodzenia czy infekcje, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.