Wybierz język witryny

LECZENIE CUKRZYCY

Jak dbać o stopy w cukrzycy ?

Cukrzyca to choroba, która może prowadzić do wielu powikłań, w tym do problemów ze stopami. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o stopy u osób cierpiących na cukrzycę. Oto kilka zasad pielęgnacji stóp w cukrzycy:

  1. Regularne badanie stóp - codziennie sprawdzaj stopy pod kątem ewentualnych ran, otarć, pęcherzyków, odcisków czy wrastających paznokci. W przypadku jakichkolwiek zmian skonsultuj się z lekarzem.

  2. Higiena stóp - dbaj o czystość stóp, codziennie myj je w letniej wodzie i dokładnie osuszaj, szczególną uwagę zwracając na przestrzenie międzypalcowe.

  3. Nawilżanie skóry - stosuj odpowiednie kremy nawilżające, aby zapobiec nadmiernemu przesuszeniu skóry stóp.

  4. Odpowiednie obuwie - noszenie wygodnych, dobrze dopasowanych butów pomaga uniknąć otarć, odcisków czy nadmiernego ucisku na stopy. Unikaj obuwia na wysokim obcasie i noszenie zbyt ciasnych butów.

  5. Obcinanie paznokci - staraj się obcinać paznokcie prosto i niezbyt krótko, aby uniknąć wrastania paznokci.

  6. Unikanie oparzeń i odmrożeń - staraj się unikać ekstremalnych temperatur, zarówno gorąca jak i zimna, aby uniknąć oparzeń lub odmrożeń.

  7. Regularne wizyty u specjalistów - raz na jakiś czas udawaj się na kontrolę do specjalisty, który pomoże Ci dbać o zdrowie stóp.

Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja stóp może pomóc uniknąć powikłań stóp związanych z cukrzycą, dlatego warto poświęcać czas na codzienną dbałość o stopy.