Wybierz język witryny

LECZENIE CUKRZYCY

Insulinoterapia jednym ze sposobów leczenia cukrzycy

Insulinoterapia jest jedną z głównych metod leczenia cukrzycy, szczególnie u osób z cukrzycą typu 1, w której trzustka nie produkuje wystarczająco insuliny. Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za regulację poziomu glukozy we krwi. Insulinoterapia polega na regularnym podawaniu insuliny pacjentowi, aby zastąpić brakującą insulinę lub zwiększyć jej ilość w organizmie.

Dobór dawki insuliny i schemat podawania powinien być wykonany przez lekarza endokrynologa lub diabetologa. Istnieją różne rodzaje insuliny, takie jak insulin szybko- i wolnorodząc z różnymi czasami działania, co pozwala na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi i dostosowywanie dawki insuliny są kluczowe dla skutecznego leczenia cukrzycy za pomocą insulinoterapii. W przypadku nieprawidłowej dawki insuliny może dojść do hipoglikemii (zbyt niski poziom glukozy we krwi) lub hiperglikemii (zbyt wysoki poziom glukozy we krwi), co może zagrażać życiu pacjenta. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia i współpraca z lekarzem w dostosowaniu terapii.