Wybierz język witryny

Podstawowe zagadnienia

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości

Jeśli twoje poczucie bycia osobą nic nie wartą ujawnia się tylko w pewnych okolicznościach, spróbuj przeanalizować swoje myślenie i zmienić działanie, które prowadzi do takich myśli. Może warto zwrócić uwagę na to, co sprawia, że czujesz się bezwartościowy i spróbować zmienić swoje podejście do tych sytuacji.

Możesz także skorzystać z pomocy terapeuty, który pomoże Ci zrozumieć korzenie tych negatywnych przekonań i nauczy strategii radzenia sobie z nimi. Ważne jest, abyś nie bagatelizował swoich uczuć i zaczął pracować nad budowaniem swojej samooceny i poczucia wartości.

Przećwicz możliwe scenariusze odmiennych zachowań i potem spróbuj zastosować je w konkretnej realnej sytuacji. Gdy twoje poczucie niskiej wartości wpływa na wszystkie dziedziny życia, warto też zmienić wzorce myślenia. Można zastanowić się nad zmianą nadmiernego dążenia do perfekcji i wrażliwości na uzyskiwane informację. Dobrze też wyćwiczyć zachowania asertywne. Wymagać to będzie poświęcenia dużej ilości czasu i wsparcia ze strony innych osób.

 • Pozbądź się toksycznego zachowania. Zanalizuj poprzednie zachowanie, przemyśl jakie może być inne, bardziej korzystne i spróbuj przećwiczyć je praktycznie
 • Stwórz nowe rodzaje zachowań wzmacniając najpierw mocne strony, następnie swoje słabe strony
 • Podejmij nowe decyzje dotyczące starych informacji i uczuć
 • Korzystaj z pomocy i wsparcia innych
 • Zadbaj o swój wygląd
 • Ucz się asertywności i radzenia sobie ze stresem
 • Dokładnie oceniaj swoje możliwości i porównuj ta ocenę z obiektywną oceną dokonaną przez innych

Jest wiele sposobów, aby zwiększyć poczucie własnej wartości. Oto kilka pomysłów:

 1. Pamiętaj o swoich osiągnięciach i sukcesach. Zapisuj je i wracaj do nich w trudnych chwilach.

 2. Znajdź swoje pasje i zainteresowania. Angażując się w działalność, która sprawia Ci przyjemność, poczujesz się bardziej wartościowy.

 3. Przyjmuj pozytywne opinie i komplementy od innych osób. Dziękuj za nie i staraj się je przyjąć z otwartym sercem.

 4. Pracuj nad akceptacją siebie i swoich wad. Nikt nie jest idealny, więc ważne jest, abyś umiał zaakceptować siebie w każdej sytuacji.

 5. Dbaj o swoje ciało i zdrowie. Regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta mogą sprawić, że poczujesz się bardziej wartościowy.

 6. Pokaż wdzięczność za to, co masz. Doceniaj to, co już posiadasz i nie porównuj się do innych osób.

Pamiętaj, że zwiększenie poczucia własnej wartości wymaga czasu i pracy nad sobą. Bądź cierpliwy i niezrażony, a zobaczysz pozytywne zmiany w swoim życiu.

Nie jest prawda stwierdzenie, że wysokie poczucie własnej wartości zawsze prowadzi do egoizmu a niskie jest wyrazem skromności. Większym egoistą bywa ten, kto posiada niskie poczucie wartości własnej. Taki człowiek żyjąc wbrew swojemu systemowi wartości, bywa złośliwy, cyniczny i często wrogo nastawiony do otoczenia. Warto podjąć trud rozmowy z wewnętrznym krytykiem i spróbować zmienić spojrzenie na poczucie własnej wartości.