Problemy w cukrzycy

Neuropatia w cukrzycy

Neuropatia w cukrzycy jest stanem wynikającym z uszkodzenia nerwów kończyn ciała w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania. Najbardziej dotknięte są nerwy które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu głównych narządów takich jak serce, pęcherz, żołądek i jelita.
Taki stan dotyczy osób cierpiących na cukrzycę.Charakteryzuje się to wysokim poziomem glukozy we krwi ze względu na niezdolność organizmu do produkowania lub wyprodukowania hormonu insuliny z trzustki. Ze względu na wzrost lepkości i obecność kryształków cukru we krwi drobne zakończenia nerwowe nie otrzymują utlenionej krwi do swoich celów. Jeśli nie otrzymują krwi komórki nerwowe nie są w stanie przetworzyć glukozę z powodu braku lub niskiego poziomu insuliny. To powoduje uszkodzenia komórek i ostatecznie zanikają powodując poważne powikłania w organizmie.
Istnieje wiele warunków często związanych z neuropatią cukrzycową:

• Porażenie nerwu.
  • Mononeuropatia. Zdarza się to w dowolnym miejscu na ciele gdy pojedynczy nerw staje się fizycznie kompresowany co powoduje odcięcie dopływu krwi;
  • Amythrophy. Wynika to z uszkodzenia nerwów mięśni w wyniku postępującego osłabienia i ubytku tkanki mięśniowej z powodu braku ruchu;
  • Multipleks mononeuropatia. Jest to ogólny ból często w dolnej części pleców, bioder lub nóg w wyniku utraty zmysłów funkcjonowania;
  • Polineuropatia. Jest to wynikiem zwyrodnieniowego osłabienia rąk i stóp z uszkodzeniem nerwów. Przejawia się to jak pieczenie igły, bóle kończyn lub kiedy traci się uczucie bólu;
  • Neuropatia autonomiczna. Ma to wpływ na nerw trzewny w wyniku uszkodzenia serca, żołądka i innych automatycznych funkcji ciała. Często ludzie cierpią na zawroty głowy lub omdlenia;
  • Neuropatia czuciowa. To wpływa na sensoryczne nerwy zwłaszcza mięśni twarzy i może rozprzestrzeniać się na ramiona;

Najgorsze jest to że wielu diabetyków dowiaduje się zbyt późno że cierpią na ten typ powikłania.

Poniżej kilka objawów fizycznych i oznak rozwoju neuropatii cukrzycowej :

• ból, drętwienie, mrowienie lub pieczenie kończyn nóg lub ramion;
  • Zgaga;
  • Nudności, biegunka lub zaparcia;
  • Problemy z gardłem takie jak problemy w połykaniu;
  • Problemy żołądkowe, takie jak uczucie pełności po posiłku lub wymiotowanie po posiłku;
  • Niedociśnienie ortostatyczne lub uczucie zawrotów głowy oraz zawroty głowy przy wstawaniu;
  • Większa częstość akcji serca w porównaniu do normalnych i wiele innych fizycznych objawów.

Kiedy mamy podobne z tych objawów najlepiej udać się do lekarza aby wykluczyć możliwość cierpienia na ten typ powikłania.

źródło: http://www.diabetesforum.com