LECZENIE CUKRZYCY

Zmiana insuliny krótkodziałającej na szybkodziałający analog

Gdy myślisz o zmianie insuliny skontaktuj się ze swoim lekarzem lub ośrodkiem leczącym. Orientacyjna zasada mówi że dobowa liczba jednostek nie powinna się zbytnio zmienić przy wprowadzaniu nowej insuliny. Jednakże przy analogu Lantus wymagana jest pewna redukcja. Ważne jest aby dokonywać częstych pomiarów gdy po raz pierwszy używasz danej insuliny.

DAWKI POSIŁKOWE - INTENSYWNA INSULINOTERAPIA

Zmniejsz dawki posiłkowe o 1-2 jednostki. Ilość o jaką zmniejszysz dawki posiłkowe, podaj jako dodatkową iniekcję insuliny podstawowej przed śniadaniem. Jeżeli przyjmujesz taki insuliny jak Gensulin N, Insultard, Humulin N, Insuman Basal, Polhumin N bądź analog Levemir, możesz przyjmować tyle samo jednostek przed snem co dotychczas. W przypadku przejścia na insulinę Lantus, najprawdopodobniej będziesz musiał zmniejszyć dawki posiłkowe o 2-3 jednostki.

DAWKI POSIŁKOWE - KONWENCJONALNA INSULINOTERAPIA

Przyjmujesz dwie dawki insuliny NPH dziennie ( same lub w mieszance). Zacznij od przeniesienia 50-60% całkowitej dawki na szybko działający analog podawany przed głównymi posiłkami ( zazwyczaj 3-4). Dawka do śniadania musi być nieco wyższa niż dawki do pozostałych posiłków.

Pozostałą licżbę jednostek podziel według poniższych danych :

Dystrybucja insuliny podstawowej :

Zacznj od 40-50% dobowego zapotrzebowania jako insuliny podstawowej, prawdopodobnie dawka ta ostatecznie wyniesie 30-60%, zazwyczaj nieco więcej u dorosłych niż u nastolatków

Insulina NPH - zacznij od 40% dobowego zapotrzebowania jako insuliny podstawowej, 1/3 rano a 2/3 wieczorem

Insulina Lantus - zacznij od podawania 40-50 % dobowego zapotrzebowania jako pojedynczej dawki przed kolacją lub przed snem. Jeżeli chcemy uniknąć hipoglikemii w nocy u dzieci lepiej podać rano analog Lantus. Jeżeli są to małe dawki można podzielić na dwie części i połowę podać rano a połowę wieczorem

Insulina Levemir - zacznij od podania około 50% dobowego zapotrzebowania jako insulinę podstawową - połowę rano a połowę wieczorem. U dzieci ze świeżo rozpoznaną cukrzycą przyjmujących wysokie dawki można spróbować wstrzykiwać całość insuliny podstawowej.

źródło : cukrzyca typu 1, Ragnar Hanas