Wybierz język witryny

LECZENIE CUKRZYCY

Jak uniknąć zrostów w cukrzycy ?

Aby uniknąć zrostów w miejscu, gdzie regularnie stosujesz wstrzyknięcia insuliny, ważne jest przestrzeganie kilku zasad:

  1. Rotacja miejsc wstrzyknięć: Zaleca się regularne zmienianie miejsca wstrzyknięcia, aby uniknąć nadmiernego obciążenia jednego obszaru skóry. Możesz stosować wstrzyknięcia na brzuchu, ramionach, pośladkach i udach, starając się zapewnić równomierne obciążenie tkanek.

  2. Zmiana igieł: Regularnie wymieniaj igły do wstrzykiwacza, aby zapobiec ich zagięciu lub stępieniu, co może prowadzić do zrostów.

  3. Dbaj o higienę: Przed każdym wstrzyknięciem upewnij się, że miejsce iniekcji jest czyste i dezynfekowane, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia i zrostów.

  4. Masuj skórę: Po wstrzyknięciu delikatnie masuj miejsce iniekcji, aby pomóc w absorpcji insulinu i uniknąć zrostów.

  5. Konsultuj się z lekarzem: Jeśli masz problemy z miejscem iniekcji lub obawiasz się zrostów, skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką, którzy mogą udzielić Ci porad dotyczących prawidłowego stosowania wstrzyknięć insuliny.

Przestrzegając powyższych zasad i dbając o higienę oraz regularnie rotując miejsca iniekcji, możesz zmniejszyć ryzyko powstania zrostów w miejscu, gdzie stosujesz wstrzyknięcia insuliny.