LECZENIE CUKRZYCY

Badanie moczu oceniające wydzielanie albumin (mikroalbuminuria)

Jeżeli chorujesz na cukrzycę od kilku lat, to w wyniku jej niedostatecznego leczenia może dojść do uszkodzenia nerek. Dobre leczenie cukrzycy oraz prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi zmniejszają ryzyko rozwoju zmian w nerkach (nefropatii). We wczesnej fazie uszkodzenia nerek dochodzi do wydzielania z moczem małych ilości białek - albumin (tzw. mikroalbuminuria). Zmiany te mogą ustąpić, jeżeli poprawi się kontrolę leczenia cukrzycy, czasem potrzebne jest jednak dodatkowo leczenie. Wydzielanie albumin z moczem nie powinno przekraczać 20 mg/min. Jeżeli jest już tak wysokie, wówczas w przeciągu 6. miesięcy należy poprawić jakość leczenia cukrzycy i obniżyć wartości HbA1c. Jeżeli to postępowanie nie jest wystarczające, to może być konieczne stosowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze w celu zapobiegania dalszemu uszkodzeniu nerek. Należy wówczas często kontrolować ciśnienie tętnicze krwi i utrzymywać je w prawidłowym zakresie.