LECZENIE CUKRZYCY

Badanie oczu w cukrzycy

Zmiany cukrzycowe w oczach (retinopatia) zwykle występują po wielu latach trwania cukrzycy. Początkowo można w ogóle nie zauważyć, że w oczach pojawiły się jakieś zmiany. Ostrość wzroku pozostaje niezmieniona bardzo długo. a potem może być za późno na jakiekolwiek leczenie. Z tego powodu należy wykonywać badanie oczu co najmniej raz w roku, aby wcześnie rozpoznać ewentualne zmiany i w odpowiedniej chwili rozpocząć leczenie w celu zahamowania ich postępu. Właściwym leczeniem wczesnych postaci zmian na dnie oczu jest bardzo dobra kontrola cukrzycy, wyrażona niskimi wartościami HbA1c. W przypadku zmian w oczach, które zagrażają dobremu widzeniu może być konieczne leczenie za pomocą lasera. Przed badaniem okulistycznym często podaje się krople do oczu rozszerzające źrenice, aby lekarz mógł dokładnie ocenić obecność nawet bardzo drobnych zmian na dnie oczu. Po około 1/2 godziny od podania kropli okulista ogląda dno oczu.