Problemy w cukrzycy

Cukrzyca niesie ze sobą wiele problemów zarówno emocjonalnych, psychicznych i fizycznych, dlatego też ważne jest zdobycie wiedzy na temat rozwiązywania barier pojawiających się w naszym życiu.

Kserostomia w cukrzycy

Suchość w jamie ustnej jest częstą dolegliwością wśród ambulatoryjnych pacjentów z cukrzycą. Jest silnie związana z obiektywnymi pomiarami słabego przepływu śliny i innymi doustnymi i pozornymi objawami desykacji. Suchość w jamie ustnej nie jest związana z dysfunkcją autonomicznego układu krążenia, ale może być spowodowana zaburzeniami kontroli glikemii.

Czterdzieści trzy procent chorych na cukrzycę skarżyło się na kserostomię, z czego 82% stanowiły kobiety. Suchość w jamie ustnej nie była związana z wiekiem ani rodzajem i czasem trwania cukrzycy. Objawy utraty wody i suchości jamy ustnej i gardła, oczu i pochwy były znacznie częstsze u pacjentów z cukrzycą niż u pacjentów z niestrawnością. Natężenie przepływu śliny u osób chorych na cukrzycę było konsekwentnie niższe niż u zdrowych. Średnie, spoczynkowe i całkowite natężenie przepływu śliny było nienormalnie niskie u pacjentów z cukrzycą, którzy skarżyli się na kserostomię; nie zaobserwowano znaczących różnic w zakresie stymulowanej śliny i przepływów łzowych. Wykazano istotne odwrotne zależności między przepływem śliny a poziomem HbA1; nie wykazano związku między funkcją przepływu i funkcją autonomiczną.

Leczenie przeziębienia w cukrzycy

Osoby chore na cukrzycę są bardziej narażone na infekcję takie jak przeziębienie lub grypa, ponieważ ich układ odpornościowy może być słabszy niż u osób, które nie chorują na cukrzycę. W trakcie infekcji trudno jest utrzymać w normie poziom cukru we krwi.
Podczas gdy organizm próbuje walczyć z chorobą, uwalniane są hormony, które powodują wzrost poziomu cukru we krwi i zakłócają działanie insuliny obniżające poziom glukozy we krwi co utrudnia kontrolę cukrzycy. Sposób w jaki chorujesz na cukrzycę gdy jesteś chory jest bardzo ważny.

Leki do leczenia objawów przeziębienia i grypy u diabetyków.
Często pojawia się pytanie, co może zrobić osoba z cukrzycą, która zachoruje? Może to być kłopot, ponieważ istnieje wiele leków na przeziębienie i grypę a nie każdy można stosować w cukrzycy. Możesz kupić leki objawowe, które leczą tylko kaszel lub po prostu zatkany nos. Lub możesz kupić produkt, który pomoże w kilku objawach na raz.
Sztuką jest wiedzieć, jakie składniki są w lekach, które kupujesz i jak wpłyną one na twoją cukrzycę. Składniki na etykietach należą do dwóch kategorii: nieaktywne i aktywne. Nieaktywne składniki nie mają wartości leczniczej. Są to zazwyczaj wypełniacze, środki aromatyzujące, barwniki i substancje, które pomagają zachować spójność. Składniki aktywne to leki, które faktycznie leczą objawy infekcji.
Jakie są składniki typowych leków dostępnych bez recepty i jak mogą wpływać na twoją cukrzycę :
Nieaktywne składniki, które mogą wpływać na cukrzycę
Alkohol lub cukier są składnikami niefarmakologicznymi, które mogą występować w leczeniu przeziębienia i grypy. Mogą być wymienione na etykiecie jako składniki nieaktywne. Zarówno alkohol, jak i cukier wpływają na poziom glukozy we krwi. Mogą one powodować wzrost poziomu cukru we krwi.

Aktywne składniki, które mogą mieć wpływ na cukrzycę

Reduktory bólu i gorączki: paracetamol, który można stosować w przypadku drobnych bólów i gorączki związanych z przeziębieniem i grypą.

Acetaminofen może być toksyczny dla wątroby i nerek. Osoby chore na cukrzycę, u których występują również powikłania nerkowe, powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem acetaminofenu.
NLPZ: (Niesteroidowe leki przeciwzapalne) są stosowane w leczeniu bólów oraz gorączki związanych z przeziębieniem i grypą.
Ibuprofen powinien być stosowany ostrożnie przez osoby z problemami wątrobowymi i nerkami. Zwiększa się tu wówczas efekt hipoglikemiczny (niski poziom cukru we krwi) insuliny oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych.
Naproxen nie powinien być stosowany u osób z ciężką chorobą sercowo-naczyniową lub z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Może również zwiększać ryzyko hipoglikemii za pomocą insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Leki na kaszel
    Dekstrometorfan jest składnikiem wielu preparatów na kaszel, a w zalecanych dawkach jest bezpieczny dla osób z cukrzycą.
    Guaifenezyna jest składnikiem, który rozluźnia śluz i ułatwia kaszel. Nie ma ostrzeżeń o guaifenezynie i cukrzycy.

Leki udrożniające
    Epinefryna, fenylefryna i pseudoefedryna występują zwykle w aerozolach do nosa, ale także w niektórych doustnych lekach na przeziębienie. Działają one poprzez wysychanie wydzielin w kanałach nosowych. Jest możliwe, że mogą one zmniejszyć działanie insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych. Mogą również zwiększać ciśnienie krwi i powinny być ostrożnie stosowane u osób z wysokim ciśnieniem krwi.
    Fenylopropanoloamina (PPA) jest środkiem zmniejszającym przekrwienie, który został przypomniany przez FDA od 2005 r., Ze względu na zwiększone ryzyko udarów.

Leki przeciwhistaminowe
    Bromfeniraminę, chlorofeniraminę i doksylaminę stosuje się w połączeniu z innymi substancjami czynnymi. Te leki przeciwhistaminowe nie wpływają bezpośrednio na cukrzycę, ale osoby starsze mogą być bardziej podatne na działania niepożądane. Difenhydraminę stosuje się samodzielnie (sprzedawana jako Benedryl) lub w połączeniu z innymi lekami. Może powodować niskie ciśnienie krwi u niektórych osób.
    Loratadyna jest antyhistaminą drugiej generacji, która niedawno przeszła OTC. Nie powoduje sedacji związanej ze starszymi lekami przeciwhistaminowymi. Nie wydaje się powodować problemów u osób z cukrzycą.

Pamiętaj, że te leki nie dają gwarancji wyleczenia przeziębienia lub grypy. Mogą one tylko tymczasowo złagodzić objawy.

Najlepszym sposobem zapobiegania powikłaniom lub działaniom niepożądanym związanym z lekami jest omówienie z lekarzem lub farmaceutą, który z tych leków jest odpowiedni dla Ciebie.

Jak dbać o skórę w cukrzycy

W cukrzycy możemy doświadczać problemów z suchą skórą. Oznacza to, że łatwiej możesz zranić się, być bardziej narażonym na infekcję a okres gojenia się jest dłuższy. Staraj się dbać o swoją skórę. Należy chronić skórę przed zimnem lub wiatrem, zakrywdać uszy i twarz, w tym nos oraz nosić kapelusz. Zakładaj również ciepłe rękawice i buty.

Postępuj zgodnie z tymi wytycznymi :

 • Użyj balsamu do ust, aby zapobiec spierzchniętym wargom.
 • Aby zapobiec wysuszeniu skóry, zwłaszcza gdy temperatura spada, użyj nawilżacza do pomieszczeń, aby zwiększyć wilgotność powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. 
 • Podczas kąpieli lub pod prysznicem używaj ciepłej (nie gorącej) wody i łagodnego, nawilżającego mydła. 
 • Nie bierz długich kąpieli ani prysznica.    
 • Ocierać skórę na sucho - nie należy jej pocierać.     
 • Po umyciu i wysuszeniu używaj łagodnego balsamu, aby zapobiec wysuszeniu skóry.   
 • Unikaj drapania suchej skóry. Zamiast tego zastosuj krem ​​nawilżający.    
 • Butelkę balsamu należy trzymać w pobliżu zlewu, aby można było z niej korzystać po umyciu rąk.     
 • Ogranicz produkty, których używasz na skórze, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji.   
 • Jeśli masz skłonność do trądziku, porozmawiaj ze swoim dermatologiem przed wyborem kremu nawilżającego na twarz. 
 • Używaj produktów oznaczonych "noncomedogenic" lub "nonegnegenic".

Niewydolność serca u chorych na cukrzycę

Niewydolność serca występuje u 10–15% chorych na cukrzycę, z kolei z powodu cukrzycy leczonych jest 30–50% chorych z niewydolnością serca. Cukrzyca oraz często z nią współistniejące nadciśnienie tętnicze,hiperlipidemia i choroba wieńcowa prowadzą do uszkodzenia struktury i zaburzenia funkcji mięśnia sercowego. Podstawowymi mechanizmami odpowiedzialnymi za rozwój niewydolności serca w cukrzycy jest nadmiar wolnych kwasów tłuszczowych jako źródło energii oraz dysfunkcja  śródbłonka. Leczenie niewydolnoości serca w cukrzycy polega na dążeniu do normalizacji glikemii, poprawie ukrwienia mięśnia sercowego i swoistej farmakoterapii z wykorzystaniem diuretyków, leków hamujących aktywność układu renina-angiotensyna-aldosteron, beta-adrenolityków oraz w wybranych przypadkach preparatów glikozydów naparstnicy. W świetle wyników najnowszych badań ograniczenia w stosowaniu niektórych leków przeciwcukrzycowych (np. metforminy) w przypadku współwystępowania umiarkowanej niewydolności serca nie znajdują uzasadnienia; wydaje się nawet, że ich niestosowanie może prowadzić do zwiększenia śmiertelności w tej grupie pacjentów.

źródło : Leszek Czupryniak, Elektra Szymańska-Garbacz, Małgorzata Saryusz-Wolska

Zachowania nerwicowe w cukrzycy

Charakterystyczne dla chorych na cukrzycę zachowania nerwicowe. Jako pierwsze wymieniła zbyt częste pomiary stężenia glukozy lub unikanie pomiarów. U osób, które używają pompy insulinowej, może pojawiać się lęk czy w odpowiedni sposób zrobiły wkłucie. Zagrożenie dla zdrowia stanowią zła interpretacja odczytów - „kłótnie z pompą” i nadmierne spożycie „zakazanych produktów”. Jakość życia diabetyków mogą pogarszać także obsesyjne myśli związane z przestrzeganiem diety i wkłuciami, potrzeba ciągłej kontroli i perfekcjonizm.