MATERIAŁY

Gen który ma wpływ na produkcję insuliny

Gen związany z przyrostem masy ciała u dzieci może również wpływać na produkcję insuliny a co za tym podąża poziomem cukru we krwi.

Naukowcy z Imperial College London opierali się na wcześniejszych badaniach, w których zidentyfikowano kilka genów odpowiedzialnych za rozwój otyłości. Stwierdzono, że jeden z nich neuronatyna (Nnat), wpływa na to jak komórki trzustki przetwarzają insulinę. Naukowcy są przekonani, że odkrycie może być integralną częścią dalszego zrozumienia rzadkich postaci cukrzycy, które obejmują wytwarzanie zmutowanej postaci insuliny, która nie jest produktywna.
W badaniu myszy wyłączono gen Nnat, aby naukowcy mogli zobaczyć, co się stanie, gdy podadzą im glukozę. Zespół badawczy odkrył, że wyłączenie genu Nnat nie ma wpływu na to, ile myszy zjadły, ale zwierzęta nie były w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny potrzebnej do przywrócenia prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Główny autor projektu, profesor Dominika Withers, powiedziała: "Wydaje się, że ten gen bierze udział w wydajnym przetwarzaniu peptydu sygnałowego dla insuliny - dlatego jest to przyczyną, że komórki nie produkują wystarczającej ilości hormonu.
Wyniki badań mogą być znaczące, ponieważ lepsze zrozumienie Nnatu i sposób w jaki organizm produkuje insulinę, może poprawić przyszłe leczenie cukrzycy.